O oddolnych inicjatywach jakie podejmuje środowisko jeździeckie już informowaliśmy. Dzisiaj garść informacji o tym co już udało się osiągnąć oraz o tym co jeszcze można zrobić.

 

 

Apel do środowiska jeździeckiego Polski

Zwracamy się z apelem o zgłaszanie koordynatorom regionalnym informacji o tym kto z Was ma i może pożyczyć lub sprzedać po cenie „sprzed" owies, słomę czy siano.
Z przykrością zauważamy, że część producentów rolnych chce wykorzystać sytuację i winduje ceny. Jeśli uda nam się przeprowadzić skutecznie akcję samopomocy to może zmniejszymy skalę spekulacji.
Pan Zbigniew Witkowski z SK Rzeczna jest pomysłodawcą i inicjatorem akcji anty-spekulacyjnej. Realizując jej założenia SK Rzeczna sprzedaje pasze swoim sąsiadom i tym, którzy się o to zwrócą, po „starych” cenach.

Bardzo serdecznie dziękujemy za tą inicjatywę i postępowanie.

 

 

Na prośbę naszego zespołu prezes PZHK, Paweł Mazurek poprzez odziały terenowe PZHK analizuje jakie są możliwości w poszczególnych województwach w zakresie przyjęcia koni na wychów bezstajenny.

Równie serdecznie dziękujemy Pawłowi Mazurkowi i pracownikom oddziałów terenowych.

 

 

Informujemy, że jeśli nie uda się wypracować lepszych rozwiązań, pierwsze przekwaterowanie dotyczące 22 koni odbędzie się między 20 a 25 kwietnia. Będzie to możliwe dzięki przekazaniu zespołowi wsparcia przez panią Sylwię Lenga, Aleksandrę Syrewicz i pana Piotra Krzyżanowskiego 40 ha łąk.
Bardzo serdecznie za to dziękujemy.

 

 

Jak widać, nie czekając na pomoc państwa polskiego, możemy pomagać sobie nawzajem. Jest to chyba najbardziej wartościowa i piękna forma pomocy. Budzi ona nie tylko naszą wewnątrzśrodowiskową solidarność, ale pokazuje wszystkim na zewnątrz jak wspaniali ludzie tworzą środowisko jeździeckie Polski.

 

 

Kolejny apel związany jest z tematem transportu koni. Prosimy, zgłaszajcie koordynatorom regionalnym kto z Was i na jakich zasadach może zaangażować się w transportowanie koni na swoim terenie.

Potrzebne także będą taśmy ogrodzeniowe, pastuchy i słupki – zgłaszajcie koordynatorom jeśli ktoś może wesprzeć nasze działania w tej kwestii podając na jakich zasadach i w jakim zakresie ta pomoc będzie możliwa. Apel ten kierujemy głownie, ale nie tylko, do firm, sklepów i hurtowni jeździeckich.

 

 

Do szybszej i lepszej komunikacji z Wami uruchomiliśmy na fb stronę Ogólnopolski Zespół Wsparcia Branży Jeździeckiej; koordynatorzy wojewódzcy uruchomiają odpowiednie grupy na fb.

Prosimy, zamieszczajcie tam informacje o waszych możliwościach w zakresie świadczenia przez Was pomocy lub Waszej potrzebie. Nie ma w tym nic wstydliwego. Dzisiaj Ty pomożesz komuś, jutro ktoś pomoże Tobie.

 

Pan Tomasz Wiczanowski postawił tezę, że korzystniejsze w okresie „po" może być dla nas przekształcenie Ogólnopolskiego Zespołu Wsparcia Branży Jeździeckiej w branżową izbę gospodarczą a nie w Ogólnopolskie Stowarzyszenie Klubów, Szkółek, Ośrodków Jeździeckich i Hodowców Koni Wierzchowych. Wydaje się, że idea ta warta jest naszej szerokiej dyskusji. Jeśli ktoś posiada doświadczenie w działaniu w obu organizacjach to serdecznie prosimy o kontakt.
Serdecznie dziękujemy panu Tomaszowi za pomysł.

 

Ze spraw, które już się wydarzyły, to warto wiedzieć, że Pomorska Federacja Sportu w uzgodnieniu z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego wyraziła zgodę na przekształcenie budżetu sportowego PomZJ za pierwsze półrocze w „budżet przeżycia". Dzięki temu pomorskie uzyskało bezcenne kilkadziesiąt tysięcy zł, które może przeznaczyć na potrzeby koni. To doskonały przykład dla innych regionów.

 

Mamy głęboką nadzieje, że wszystkie z tych zakrojonych na szeroką skalę przygotowań okaże się niepotrzebne i sezon sportowy oraz rekreacyjny się w całości lub choćby w pokaźniej części odbędzie. Mamy nadzieję na to, że będziemy mieli możliwość zapewnienia swoim rodzinom i koniom niepogorszony standard życia. Powiemy sobie wtedy, że w czasie kwarantanny tylko przeprowadziliśmy ćwiczenie. Jeśli jednak rzeczywistość okaże się nie tak łagodna, to nasze działanie może uratować wiele stajni sportowych, rekreacyjnych czy hodowlanych. Przy takim scenariuszu zaniechanie w dniu dzisiejszym solidnych przygotowań do sytuacji niekorzystnej byłoby niewybaczalne.

 

W imieniu Koordynatorów Wojewódzkich

Ogólnopolskiego Zespołu Wsparcia Branży Jeździeckiej

Marcin Podpora