Kilka dni temu uśpiony został 14-letni ogier Apache, na którym sukcesy odnosiła Emmelie Scholtens.

 

Holenderska zawodniczka poinformowała o tej podjęciu tej niezwykle trudnej decyzji na swojej stronie internetowej. Urodzony w 2005 roku Apache (KWPN, UB40 – Krack C) był nie tylko wybitnym sportowcem, ale należał do grona najlepszych ogierów ujeżdżeniowych w Holandii.

 

„Musieliśmy podjąć bardzo trudną decyzję o uśpieniu Apache, która spowodowana była jego ciężką chorobą kopyt. Apache był ukochanym koniem Emmelie i królem w naszej stajni. Będziemy za nim bardzo tęsknić. Był on wyjątkowy pod każdym względem. Drugiego takiego nigdy już nie będziemy mieć w stajni. I ta świadomość powoduje, że jego brak jest jeszcze bardziej bolesny. Apache odegrał ogromną rolę w naszym życiu i jesteśmy wdzięczni za każdą chwilę spędzoną z nim. W ostatnich tygodniach robiliśmy wszystko co w naszej mocy by odzyskał zdrowie, ale szanse by tak się stało były bardzo znikome a ból tak ogromny, że postanowiliśmy zakończyć jego cierpienie.”

 

Apache trafił do stajni Emmelie Scholtens jako 4-latek. W tamtym okresie była ona znana głównie jako zawodniczka, która osiągała bardzo dobrze wyniki w konkursach dla młodych koni, zdobywając medale na Mistrzostwach Świata Młodych Koni. Razem z Apache udało się jej dojść do poziomu Grand Prix i znaleźć w kadrze Holandii. W 2014 roku Emmelie i Apache startowali podczas Światowych Igrzysk Jeździeckich w Tryon, gdzie razem z zespołem zajęli 5 miejsce. Wiosną tego roku uplasowali się na 8 pozycji podczas Finału Pucharu Świata w Goeteborgu. Po raz ostatni Apache startował w czerwcu podczas zawodów CDI3* w Geesteren, gdzie był 2 w Grand Prix i zwyciężył w GP Special.
Apache doskonale sprawdził się także w hodowli. Do grona jego uznanych synów należą m.in. Hometown, Indian Rock, Grand Galaxy Win oraz Jovian, który kilka tygodni temu zwyciężył w MŚMK w kategorii 5-latków. Jego najstarsze dzieci startują już z powodzeniem na międzynarodowych arenach.

 

 

 

Źródło: https://wittescholtens.nl