Wczoraj odbyła się już szósta edycja uznawania ogierów dla Księgi Anglo European Studbook (AES) w Polsce. Tradycyjnie na teren Klubu Jeździeckiego Salio przybyły ogiery z całego kraju, by jednego dnia powalczyć o prawo krycia klaczy. Frekwencja przekroczyła oczekiwania organizatorów, komisji z Belgii, a także, pewnie i samych właścicieli ogierów. Na miejscu zameldowało się 7 ogierów ujeżdżeniowych, 50 skokowych i 1 pełnej krwi angielskiej (grupa WKKW).

 

Wśród ogierów o rodowodach ujeżdżeniowych (5 pokazanych pod siodłem, 2 w ruchu luzem) licencję, dającą prawo do krycia 30 klaczy rocznie, otrzymały trzy, a uznane („approved” - licencja stała, dla ogierów z karierą sportową lub/i hodowlaną) zostały dwa. Łącznie uznano 71,4 % z przedstawionych ogierów w tej grupie. Tytuł „approved” otrzymały:

 

  1. M-Feingold  KWPN k. 2017 (Goldberg x Furst Heinrich) hod. Andrzej Błażejewski, wł. Karolina Popławska
  2. Quick Star van de Guldennagel BWP sk.gn. 2016 (Special Agent Amour x Johnson) hod. Stijn Thijs, wł. Bartosz Jura

 

W najliczniejszej stawce, czyli ogierów skokowych, aż 34 pokazano w skokach luzem, były to ogiery 3- i 4-letnie. Licencje przyznano 24, co stanowi 72,5 % ogierów przedstawionych przed komisją. Wyłoniono 3 ogiery najwyżej ocenione przez komisję:

 

  1. Genesis sp kaszt 2018 (Zulus sp x Trawant KWPN) hod. i wł. Luiza Piotrowska
  2. Constable han sk.gn.  2018 (Contendro I x Diarado) hod. i wł. Ilona Turowska
  3. Negresco S sp gn. 2017 (Cornet Obolensky x Calvados Z) hod. Stanisława Szurika i wł. Wiktor Duda

Najlepszym ogierem w tej grupie okazał się gniady Negresco S. Komisja zwróciła uwagę nie tylko na jego możliwości skokowe, ale także cenną stronę żeńską rodowodu. Matka tegoż ogiera jest pełną siostrą ogiera Nevados S odnoszącego sukcesy międzynarodowe pod Gregorym Watheletem.

 

 

Pod siodłem pokazano 13 ogierów skokowych w wieku 4-11 lat. Komisja postanowiła trzem z nich przyznać licencje czasowe, a ośmiu tytuł „approved”, co razem stanowi 84,6% ogierów przedstawionych w tej grupie. Licencje stałe otrzymały:

 

  1. Wimster sp gn. 2016 (Qulester x Imequyl sp) hod. SK Prudnik, wł. Wechta Inwestycje Sp. z o.o.
  2. Pardon Moi VRS AES gn. 2016 (Cornet Obolensky x Emilion) hod. i wł. Dariusz Michalak
  3. Geniusz wlkp gn. 2016 (Coriano’s Ass  x Atlas Bavaria) hod. SK Racot, wł. Wechta Inwestycje Sp.z o.o.
  4. Kalyan ‘L’ KWPN gn. 2015 (Etoulon VDL x Quite Easy 958) hod. Mevr.H.Dissel, wł. Jerzy Pandel
  5. K’Ermitage Premices Z kaszt 2014 (Kannan x Quick Star) hod. i wł. Katarzyna Bawłowicz
  6. Juventus KWPN kaszt 2014 (Harley VDL x Nabab de Reve) hod. R.F.Waninge D.Noordhuis, wł. Agnieszka Bado,
  7. Jager sp s. 2013 (Stakkato Top x Wieland) hod. i wł. Remigiusz Makowski
  8. Carreras han c.gn. 2010 (Cloney x For Pleasure) hod. Manfred, Edda Husch, wł. Remigiusz Makowski

 

Ponadto komisja przyznała tytuły „approved” dwóm ogierom, które wykazały się już dzielnością sportową i w Salio prezentowane były tylko na twardym podłożu:

 

  1. Benito KWPN c.gn. 2006 (Indoctro x Nimmerdor) hod. B.Lodewijks, wł. Anna Więcek, startujący m.in. pod swoją właścicielką w konkursach do kl. 135 cm,
  2. Santiago OS gn. 2004 (Kannan x Lancer III) hod. Gestuet Lewitz, wł. Monika Kłapińska, który wielokrotnie plasował się z miejscem w konkursach do 145 cm włącznie.

 

Wprawdzie metoda selekcji ogierów półkrwi przez Księgę AES budzi dyskusje w środowisku hodowlanym, ale sposób oceny ogiera pełnej krwi - w skokach pod siodłem może dać do myślenia i być ciekawą wskazówką. Ogier Dacosse xx c.gn. 2013 (Ecosse – Dawntony po Greinton) hod. i wł. SK Moszna został pokazany w skokach na parkurze pod wkkw-istą Arturem Gierliczem i poradził sobie na tyle dobrze, że komisja przyznała mu licencję „approved”.

 

Retransmisja oraz poszczególne przejazdy dostepne na www.ClipMyHorse.TV