Czołowe miejsca w dwóch sobotnich konkursach skokowych w Aachen zajmowali Richard Vogel i Ben Maher, który dosiadał koni znanym ze startów pod polskimi zawodnikami.

Można powiedzieć, że wczorajszy pojedynek pomiędzy Benem Maherem a Richardem Vogel zakończył się remisem. Co prawda w tym ważniejszym konkursie zwyciężył Brytyjczyk, ale z jednym koniem więcej z Aachen wyjedzie Vogel.

Przeszkody o wysokości 155 cm stały na parkurze w konkursie o Allianz-Prize. Do rundy zwycięzców zakwalifikowało się 10 par i w drugim przejeździe 7 z nich nie miało błędów. Najlepszy czas 36,54 s uzyskał z tej grupy Ben Maher/GBR, który startował w tym konkursie na 15-letnim wałachu Exit Remo. Warto przypomnieć, że ten koń do 2021 roku dosiadany był przez zawodników z Polski, później został sprzedany do Holandii, a od początku 2022 roku startuje na nim Ben Maher.

Moje konie skakały świetnie we wszystkich konkursach, ale w tych najważniejszych zawsze trafiał mi się jakiś błąd. Właściciele moich koni są tutaj i bardzo chciałem dać z nas wszystko i zwyciężyć. I się udało. – powiedział Ben Maher.

Exit Remo i  Ben Maher

Za Brytyjczykiem uplasował się Richard Vogel/GER, który tym razem wystartował na 10-letnim wałachu Cydello. Na tym koniu już we wcześniejszych konkursach zajmował dwukrotnie drugie miejsce i wczoraj dodał do tej listy kolejne. Na trzeciej pozycji uplasował się McLain Ward/USA dosiadający klaczy Callas.

Od pierwszego dnia zawodów w Aachen jeźdźcem, który znajduje się w czołówce prawie wszystkich konkursów jest Richard Vogel. Wczoraj poprowadził po raz czwarty rundę honorową po zwycięstwie w finale rundy młodych koni. Aż 17 par zakwalifikowało się do rozgrywki i najszybszy w niej był Vogel na 8-letnim wałachu Levi Noesar (Zirocco Blue – Baloubet du Rouet). Co ciekawe hodowcą tego konia jest znany zawodnik z Holandii Jur Vrieling. Vogel startuje na nim od kwietnia i w ośmiu konkursach nie miał żadnego błędu i zawsze plasował się w czołówce. Tradycją w Aachen jest, że zawodnik który zwycięży w klasyfikacji rundy młodych koni otrzymuje źrebaka. Tym razem nagrodą „specjalną” była klaczka po ogierze Dourkhan Hero Z (Christian Ahlmann) od klaczy po Canturo. „Teraz będzie u nas dorastać i kto wie, może za kilka lat powróci do Aachen i będzie tu startować” – powiedział Richard Vogel.

Drugie miejsce w konkursie zajął nie kto inny jak Ben Maher. I ponownie startował on na koniu, który przez jakiś czas znajdował się w Polsce. A mowa o 8-letnim ogierze Corlander (Cornet Colbert – Landfriese II), na którym w poprzednich sezonach startował Krzysztof Ludwiczak. Miejsce trzecie zajęła Erynn Ballard/CAN na klaczy Marieke Z Santa Rosa.

Najważniejszy konkurs tych zawodów czyli Rolex Grand Prix rozpocznie się o 13:05. Na platformie ClipMyHorse.tv można go obejrzeć na żywo z polskim komentarzem.

Zdjęcia: CHIO Aachen Jasmin Metzner i Hubert Fischer