Informacja z początku tego tygodnia o tym, że Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) jednogłośnie głosowała za wykluczeniem Rosji ze sportu na cztery lata, w tym Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2020 roku przetoczyła się przez cały świat niczym fala wielkiego tsunami.

 


Decyzja ta to pokłosie tego co zaszło podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich rozgrywanych w Soczi w roku 2014.

Odmowy dostępu do oryginalnej dokumentacji i raportów oraz manipulacje danymi strony rosyjskiej ciągnęły się całymi latami. Na nic jednak się to zdało bo, konsekwentne działania WADA doprowadziły do opublikowania we wrześniu 2019 roku wstrząsającego raportu.

Raportu potwierdzającego informacje o tym, że tysiące kluczowych rosyjskich plików zostały usunięte lub zmanipulowane, a dostarczone dane nie pasowały do bazy danych rosyjskich sportowców przekazanej do ADA w 2017 roku.

W październiku tego roku rosyjski minister sportu przekazał WADA świeże dane, które podczas badań ujawniły jeszcze większą skalę manipulacji.

Doprowadziło to ogłoszenia w poniedziałek czteroletniego zakazu występu rosyjskich sportowców w międzynarodowej rywalizacji sportowej, włączając do niego udział w największych imprezach, takich jak Letnie i Zimowe Igrzyska Olimpijskie.

Decyzja ta wywołała na całym świecie wiele komentarzy.

Dla niektórych, w tym dla wielu grup sportowców i krajowych agencji antydopingowych, kara ta nie idzie wystarczająco daleko, ponieważ pozostawia otwartą możliwość, że setki rosyjskich sportowców mogą pojawić się w Tokio startując pod neutralną flagą.

Jak wygląda ta sprawa w sportach konnych?

 

Jak informuje portal „Eurodressage.com” FEI zamierza przestrzegać decyzji wydanej przez WADA.

 

Na zadane przez przedstawicieli portalu zapytanie w tej kwestii FEI odpowiedziało:

 

Jako sygnatariusz Kodeksu Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) FEI w pełni popiera dzisiejszą decyzję Komitetu Wykonawczego WADA o uznaniu rosyjskiej Agencji Antydopingowej (RUSADA) za niezgodną z Kodeksem WADA na okres czterech lat lat, a także wynikające z tego konsekwencje i warunki przywrócenia. Fakt, że WADA ExCo jednogłośnie poparł zalecenia niezależnego komitetu ds. przeglądu zgodności, stanowi bardzo silny sygnał dla świata sportu.

Choć jasne jest, że ci, którzy decydują się na oszukiwanie, muszą zostać ukarani, świat sportu ma obowiązek chronić czystych sportowców. Aby zachować prawa czystych sportowców i wesprzeć ich oraz dostarczyć niezbędnych dowodów na to, że są oni czyści, zbadamy ich pod kątem stosowania niedozwolonych substancji, tak, jak miało to miejsce przed Rio 2016.

 


Podstaw a dla takiego stanowiska jest oświadczenie WADA o tym, że:

 

Rosyjscy sportowcy i ich personel pomocniczy mogą uczestniczyć tylko w ważnych wydarzeniach odbywających się w okresie czteroletnim, gdy są w stanie wykazać, że nie są w żaden sposób związani z nieprzestrzeganiem warunków, że nie są wymienieni w obciążających okolicznościach w raportach McLarena, nie ma dla nich żadnych pozytywnych ustaleń w bazie danych i nie zmanipulowano żadnych danych dotyczących ich próbek oraz że zostały one poddane odpowiedniej procedurze zgodnie z warunkami ściśle określonymi przez WADA. Dla grupy tej zostaną określone przez WADA (lub Sąd Arbitrażowy ds. Sportu (CAS), jeśli uzna to za stosowne) warunki uczestnictwa zgodnie z mechanizmem przewidzianym w art. 11.2 ISCCS. 6. W tych okolicznościach nie mogą oni jednak reprezentować Federacji Rosyjskiej.

 

Wygląda więc na to, że trzyosobowy, rosyjski zespół w ujeżdżeniu, który wywalczył prawo startu na IO Tokio 2020 podczas zwodów rozegranych w Maxima Park w Moskwie (RUS) w niedzielę 23 czerwca 2019 roku, będzie mógł zaprezentować się podczas przyszłorocznych Letnich Igrzysk Olimpijskich, ale pod neutralną, a nie rosyjską flagą.

 

Warto też w tej całej sprawie pamiętać, że decyzja Komitetu Wykonawczego WADA wejdzie w życie dopiero w dniu, w którym RUSADA (Rosyjska Agencja Antydopingowa) ją zaakceptuje lub, jeśli dojdzie do wniesienia przez stronę rosyjską apelacji do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS), dopiero wtedy, kiedy CAS zakończy dochodzenie i orzeknie w tej sprawie.

 

źródło: eurodressage.com