Tegoroczna edycja niezwykle prestiżowej imprezy jeździeckiej World Equestrian Festival CHIO Aachen dotowana będzie rekordową kwotą 3 400 000 Euro.

 

Mówi się, że serce jeździectwa bije w niemieckim, uzdrowiskowym mieście Aachen (Akwizgran). Co roku podczas Światowego Festiwalu Jeździectwa zmagania zawodników startujących w pięciu dyscyplinach obserwuje ponad 350 000 widzów.

Informacje o przebiegu tej rywalizacji co roku relacjonuje ponad 400 akredytowanych dziennikarzy z całego świata. Telewizyjne relacje zapewniają niemieckie stacje ARD, ZDF i WDR oferując widzom co roku ponad 30 godzin transmisji telewizyjnej z najważniejszych wydarzeń. 

 

W tym roku premie finansowe, w trzech najważniejszych konkursach zostały podwojone.

W konkursie Pucharu Narodów, który rozegrany zostanie w czwartkowy ranek 4 czerwca, o nagrodę Mercedes-Benz najlepsi na świecie zawodnicy rozdzielą między siebie 1 000 000 Euro.

W konkursie o nagrodę Turkish Airlines-Prize of Europe, jaki zostanie rozegrany w środę 3 czerwca 2020 roku oraz w konkursie RWE Prize of North Rhine-Westphalia, jaki rozegrany będzie w piątek 5 czerwca, pula premii finansowych wyniesie 200 000 Euro.

 

Oto kilka istotnych w historii Światowego Festiwalu Jeździeckiego CHIO Aachen dat:

 

  • Pierwsze zawody jeździeckie rozegrano w Aachen w 1924 roku. Konkursowi skoków towarzyszyły wtedy również wyścigi konne.

  • Od 1927 roku zawody rozgrywane były w 6-dniowej formule.

  • Konkurs Pucharu Narodów w skokach po raz pierwszy rozegrano w Aachen w 1929 roku.

  • Doroczny cykl rozgrywania tych zawodów zakłócony został przez II Wojnę Światową. W latach 1940 – 1946 impreza się nie odbywała. 

  • Również w 1986 roku Światowy Festiwal Jeździecki nie odbył się z powodu rozgrywania w tym roku w Aachen Mistrzostw Świata w skokach.

  • W roku 2006 obok zawodów CHIO rozegrano w Aachen również Światowe Igrzyska Jeździeckie. Z uwagi na tę wielką imprezę na płycie głównej zainstalowano specjalny system odwodnienia.

  • Od 2007 roku rozgrywanie konkursu Pucharu Narodów przeniesione zostało z piątku na czwartek.

 

Na wielkiej tablicy upamiętniającej nazwiska zwycięzców najważniejszych konkursów jest również polski akcent. Trzykrotnie, bo w roku 1977, 1979 oraz 1985 wyryto nazwisko polskiej legendy powożenia – Zygmunta Waliszewskiego. Nasz rodak zwyciężył wtedy w rywalizacji zaprzęgów czterokonnych.