reklama
reklama

Aukcja Koni Arabskich – Janów 2018 – nagłe zwroty akcji

Alina Sobieszak | 5 czerwca 2018

Aukcja Koni Arabskich – Janów 2018 – nagłe zwroty akcji

Janowskie Dni Konia Arabskiego, na które (do 2017 r.) składały się Narodowy Pokaz Koni Arabskich, Aukcja „Pride of Poland & Summer Sale” jako integralne części, tworzące spójną imprezę dla hodowców, kupców i publiczności w tym roku postanowiono przeorać i zasiać na nowo.

REKLAMA

reklama

Najpierw – wbrew logice i przy sprzeciwie  miejscowych władz – zabrano z Janowa 40. Jubileuszowy Pokaz i przeniesiono go na warszawski Służewiec, tłumacząc, że to dla uczczenia 100-lecia niepodległości (Warszawy???), że w ten sposób zyska on wyższą rangę, ściągnie więcej osób oficjalnych i publiczności,  nie pomogły żadne protesty – tak ma być i nie ma dyskusji.

I w tym momencie pojawił się problem aukcji – kiedy i gdzie ma być zorganizowana. W odpowiedzi na interpelację poselską minister rolnictwa 5.04.br. (GZ.sp.058.7.2018) poinformował: "Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi odbędzie się na Torze Wyścigów Konnych na Służewcu w Warszawie w dniach 10 – 12 sierpnia 2018 r. Pokazowi towarzyszyć będą licznie organizowane w tych dniach imprezy, z czego najważniejsze to bez wątpienia Narodowa Wystawa Rolnicza oraz Dzień Arabski na Wyścigach…Tydzień później odbędzie się natomiast, tak jak co roku, w Stadninie Koni Janów Podlaski, coroczna aukcja Pride of Poland.”

Tydzień później czyli 19.08, ale ten termin zarezerwowany był od dawna na A-klasowy pokaz koni w polskiej filii Al Khalediah Stud (Nowe Wrońska) 17-19 sierpnia; w niedzielę tradycyjnie (jako, że to już kolejna edycja imprezy) rozgrywana jest na torze służewieckim gonitwa Al Khalediah Cup i gonitwa o Nagrodę Europy. Gdzie tu miejsce na janowską aukcję.

Zapadła cisza, chociaż Glen Jacobs na początku maja objeżdżał stadniny robiąc sesję zdjęciową koniom aukcyjnym, o których do dziś nie wiadomo nic – nie ma listy, znamy imię jednej klaczy, które raczyła zdradzić dziennikarzom na Zjeździe PZHKA pani Chmiel mówiąc „lokomotywą aukcji będzie janowska Bambina (Kahil Al Shaqab – Bellisa)”; to 4-letnia klacz, jedna z najlepszych (i ostatnich) z linii Bandoli, z ogromnym potencjałem pokazowym, jeszcze nie sprawdzona w hodowli – trochę szkoda. Szeptane wieści mówiły również o innych gwiazdach, ale oficjalnego potwierdzenia brak.

Około 20 maja ukazała się informacja, że hodowcy prywatni mogą jeszcze zgłaszać konie na aukcję janowską, ale szczegóły mogą być dostępne tylko rzeczywiście zainteresowanym wstawieniem koni na aukcję hodowcom, po wcześniejszym kontakcie telefonicznym.

W przeddzień młodzieżowego czempionatu koni arabskich w Białce 1 czerwca ruszyła strona aukcji janowskiej (www.janowauction.com), a wraz nią komentarze i głosy krytyczne. Aukcja pod nazwą „49 Janow Auction and Summer Sale.  Arabians of the State Studs 12-13.08.2018” zrywała z dotychczasową tradycją, konie ze stadnin państwowych, wejście tylko za zaproszeniami lub dla klientów po wpłaceniu wadium, brak jakichkolwiek biletów dla publiczności, brak informacji o pokazie koni sprzedażnych, a przede wszystkim – w dalszym ciągu brak najważniejszej informacji – listy koni, po które klienci mogliby przyjechać i powalczyć w licytacji. Szum medialny, niezadowolenie prywatnych hodowców i pytania zagranicznych gości – czy oni mają sami starać się o zaproszenia, bo do tej pory nie dostali nic, a jeśli nie dostaną, czy to będzie znaczyć, że zostali negatywnie zweryfikowani – przez kogo?, dlaczego? – zrobiły swoje. Dnia 4 czerwca w trybie pilnym zwołane zostało w siedzibie KOWR spotkanie z udziałem prezesów stadnin, zarządu PZHKA i prezesa Klubu Wyścigów Konnych, po którym ukazał się komunikat, w którym podano:

  • Aukcja Pride of Poland odbędzie się w Janowie Podlaskim w dniu 12 sierpnia br.
  • 13 sierpnia br. w stadninie w Janowie Podlaskim odbędzie się letnia aukcja „Summer Arabian Horse Sale”.
  • Na aukcje „Pride of Poland - Janów Podlaski Auction” i „Summer Arabian Horse Sale” mogą zgłaszać konie także stadniny prywatne.

W celu komunikacji z mediami działa biuro prasowe aukcji. Wszelkie informacje na temat wydarzenia będzie można uzyskać pod adresem e-mail: media@janowauction.commedia@prideofpoland.com

W najbliższym czasie podamy również telefon kontaktowy do biura prasowego aukcji.

Z wywiadu z prezesem SK Michałów dowiadujemy się, że na aukcji głównej  będzie ok. 12 koni pochodzących z trzech państwowych stadnin, a także z hodowli prywatnych, natomiast w aukcji "Summer Arabian Horse Sale" - ok. 20 koni… promocja nie jest skierowana do całej publiczności, ani do opinii publicznej, ale do potencjalnych klientów … będzie to jednak inna aukcja niż w poprzednich latach. Przede wszystkim będzie skromniejsza, gdyż skierowana będzie głównie do hodowców. W aukcji będą mogły wziąć udział tylko osoby, które otrzymają bezpłatne zaproszenia. Nie będzie więc biletów i nie będzie można "wejść z ulicy". Każdy, kto nie dostanie zaproszenia, do 15 lipca będzie mógł zwrócić się do organizatora o uzyskanie takiego zaproszenia, ale w ramach istniejących miejsc, bo są priorytety. Najpierw trzeba zaprosić "ludzi z branży", a więc potencjalnych kupców”.

Dziś na stronie aukcji nie ma jeszcze zmiany nazwy; a promocja już ruszyła – najnowsze wydanie Tutto Arabi reklamuje „49 Janów Auction & Summer Sale”
Stopniowane będzie napięcie – listy koni mają ukazywać się trzech terminach; czemu to ma służyć – ukryciu przed opinią publiczną „rodowych sreber” wystawionych na zamówienie ; część agentów i trenerów już wie po jakie konie mogą przyjechać.

Aukcja będzie skromniejsza, bo już bez sponsoringu przez państwowe spółki, a bez publiczności – po co ktoś ma patrzeć i jeszcze skomentować.

Zdaniem pana Grzechnika rozdzielenie pokazu koni arabskich od aukcji nie jest złą decyzją, ponieważ pozwoli zainteresować szersze grono ludzi hodowlą koni arabskich.  Niestety pan Grzechnik zupełnie nie rozumie (albo udaje), czym była impreza Dni Konia Arabskiego - Czempionat Narodowy i Aukcja to jedność. Hodowla bez sprzedaży - zaręczam, że przeciętny widz czempionatu na Służewcu nie zainteresuje się hodowlą, bo po 5-10 koniach wyjdzie mówiąc "nuda, ile można oglądać to samo", a sprzedaż bez możliwości obejrzenia całego dorobku hodowlanego służy tylko agentom.

Czekamy na kolejny zwrot akcji – mamy jedną prawdę, większą prawdę i czekamy na … całą prawdę (oby nie taką jak mawiał ksiądz Tischner).

Alina Sobieszak

Komentarze (10)

gość (niezarejestrowany)2 miesiące, 1 tydzień temu

prezes Grzechnik wieje jak mu zawieje, rok temu rozsyłał do całego świata katalogi - łącznie z Antarktydą i Ziemią Ognistą i poległ. To teraz robi odwrotnie - i wszystko jest logicznie uzasadnione - czytaj papier przyjmie każdą bzdure i głupotę.

pewien ktoś (niezarejestrowany)2 miesiące, 1 tydzień temu

To jest tak beznadziejne jak cały ten kraj od kiedy kiedy chore zmiany z w stadninach weszły w życie . Co to ms być do czorta ?! Mam swoje super konie OO ze sportowymi rodowodami i zawsze byliśmy na aukcjach w latach za panowania M Treli i każdy miał wstęp a teraz co ?! Zwykły hodowca , chciałby zobaczyć fajne konie na scenie a tu Zakaz bo my ,,dziady '' zwykłe szaraki , bo nas nie stać na kupno ! To ma być sprawiedliwe ?! , a do kieszeni się wkłada na boku i to jest OK ?? To jest żałosne !

PRAWDA (niezarejestrowany)2 miesiące, 1 tydzień temu

Ja osobiście jestem zdruzgotana wczorajszymi doniesieniami z konferencji prasowej i zachowaniem Prezesa Macieja Grzechnika. W normalnym świecie szef odpowiedzialny za wypromowaną jedną z najmocniejszych marek na świecie, po wypowiedzi że nie jest do niej zbytnio przywiązany, wyleciałby ze swojego stanowiska w ciągu pięciu minut " z logo marki odciśniętym na czole"... żeby był do niej przywiązany do końca życia. KOWR ma w nadzorowanej przez siebie spółce prezesa, który publicznie dewaluuje wartość, którą mu powierzono. KOWRZ-ze a może do koni Prezes Grzechnik tez nie jest zbytnio przywiązany. KOWR-ze ogarnij się !!!! P.S. A robienia zdjęć dziennikarce/dziennikarzowi zadającej niewygodne pytania nie mam nawet jak skomentować. Nie jestem w stanie zrozumieć jak nadzór właścicielski, czyli KOWR, może akceptować takie zachowania.

AS (niezarejestrowany)2 miesiące, 1 tydzień temu

P.Grzechnik ma dobre wzorce - pamiętacie jak w 2016 r. po podwójnej licytacji Emiry i w konsekwencji sprzedaży za pół ceny, ówczesny wiceprezes ANR K. Tylenda powiedział : "Stara była, dobrze, że się sprzedała" - to są ludzie odpowiedzialni za państwową hodowlę i jej promocję. Tak to dziś działa - nie trzeba być fachowcem - trzeba mieć układy i można robić co się chce - prywatny folwark za państwowe pieniądze, w państwowych stadninach. Przykład selekcji gości na aukcję też przyszedł "z góry"; trzeba zapewnić bezpieczeńswo - komu? chyba im, żeby po trzecim blamażu, na który się zanosi, ktoś im nie naubliżął.

PRAWDA (niezarejestrowany)2 miesiące, 1 tydzień temu

AS, pozwolę się z Tobą nie zgodzić, że przykład selekcji gości przyszedł od góry. Selekcja gości "przez górę" jest w pełni akceptowana. Jak dla mnie to jest scenariusz przetargu zimowego organizowanego za czasów "dobrej zmiany" w Stadninie Koni Michałów. To własnie podczas tego wydarzenia wpuszczane były tylko osoby zaakceptowane przez zarząd. Wiceprezes Karol Tylenda rzeczywiście powiedział to co powiedział, ale zaraz potem odszedł/został odwołany ze stanowiska... a w tym przypadku .... nic... cisza? Selekcja klientów i gości jest czymś nad wyraz złym. Jestem potencjalnym kupcem a na chwilę obecna żadne działania promocyjne nie dotarły do mnie, nie wiem jakie konie są oferowane do sprzedaży, jakie będzie wadium, warunki udziału w aukcji itp. Coś tu chyba bardzo nie gra!!!

sonk (niezarejestrowany)2 miesiące, 1 tydzień temu

obecnie odbywa się grabież Polskich Dóbr narodowych jakimi są nasze araby. niestety bandyci stojący na czele stadnin państwowych a zwłaszcza dyrygent z sk michałów nie mają skrupółów, i bardzo głębokie kieszenie.

zorientowany (niezarejestrowany)2 miesiące, 1 tydzień temu

Alina, co jak co, ale to chyba jesteś jedną z tych osób najbardziej pokrzywdzonych przez obecną sytuację. Za czasów Treli i poprzednika miałaś nieograniczony wstęp do stadniny, wyjeżdżałaś na sponsorowane wycieczki, obracałaś się w bogatym środowisku, a teraz nadszedł czas powrotu do polskiej rzeczywistości i wielkie larum. Walczysz o konie, czy o swoje ex przywileje? P.S. proszę nanieść w tekście poprawki, bo brakuje znaków interpunkcyjnych a i są inne błędy. Pozdrawiam!

PRAWDA (niezarejestrowany)2 miesiące, 1 tydzień temu

Zorientowany, tak łatwo po Twojej wypowiedzi zorientować się kim jesteś. Tylko osoba niezmiernie zakompleksiona i o niskim poczuciu własnej wartości będzie wypisywać takie głupoty! Co to znaczy nieograniczony dostęp do stadniny? Co to znaczy sponsorowane wycieczki? Co to znaczy obracanie się w bogatym środowisku? Zorientowany, jak w życiu pracuje się ciężko na swój własny sukces i ten sukces się odnosi to ma się to wszystko, także towarzystwo jak to nazwałaś bogatego środowiska, bo człowiek odnoszący sukcesy jest jego częścią. Tylko człowiek mały, który w swoim życiu nie odniósł żadnego sukcesu, nie stworzył wartości dodanej, będzie czuł, że odniósł sukces poprzez przynależność do grupy "trzymającej" w danym momencie władzę. Zorientowany, władza PIS nie jest wieczna. Co zrobisz kiedy zabraknie zwierzchnika, który teraz o Ciebie dba? Nadal będziesz mieć nieograniczony dostęp do stadniny? Nadal będziesz mieć sponsorowane wycieczki? Nadal będziesz się obracać w bogatym środowisku? Czy stoją za Tobą sukcesy, które pozwolą Ci utrzymać się na powierzchni? A może nastąpi, jak to napisałaś, czas powrotu do polskiej rzeczywistości i wielkie larum? Zastanów się nad tym!

AS (niezarejestrowany)2 miesiące, 1 tydzień temu

do "zorientowanego": 1. Pani Alino - z żadnym "zorientowanym" anonimem nie jestem na ty i nie życze sobie takich sformułowań, 2. "sponsorowane wycieczki" - proszę udowodnić, bo to jest pomówienie (i są na to paragrafy), 3. uwagi do tekstu zaiste niezwykle merytoryczne.

Szanowni Państwo (niezarejestrowany)2 miesiące, 1 tydzień temu

Proszę się nie przejmować głupawymi i niemerytorycznymi wpisami. Od pewnego czasu ma nieodparrte wrażenie, że niektóre "anonimy" to teksty "redakcyjne" dla podniesienia "statystyk wejść i odwiedzin" Ale mogę się mylić. Taka standardowa strategia "pudelka". Cieszcie się w tym wątku, że jeszcze DRA - za przyzwoleniem i brakiem reakcji Admina się jeszcze nie wypowiedział i go nie zaśmieca oraz "rozmywa":))))))

Dodaj komentarzWciśnięcie przycisku poniżej jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu komentarzy.