reklama
reklama

MPMK 2018 po nowemu

Świat Koni | 30 stycznia 2018

MPMK 2018 po nowemu

Kiedy pod koniec października ubiegłego roku Prezydium PZHK zakończyło postępowanie przetargowe na współorganizację Mistrzostw Polski Młodych Koni w 2018 roku, powierzyło to zadanie ośrodkowi jeździeckiemu LKS Stragona Strzegom w Morawach.

REKLAMA

reklama
Na mocy podpisanej jesienią ubiegłego roku umowy począwszy od tego roku, aż do roku 2020 ta bardzo ważna dla hodowców i użytkowników koni sportowych impreza odbywać się będzie w nowej dla Polski formule, skupiając w jednym miejscu i w jednym czasie końskie nadzieje na przyszłe sukcesy w trzech olimpijskich dyscyplinach ujeżdżenia, skoków przez przeszkody i WKKW.

Ale nowości tegorocznej edycji Mistrzostw Polski Młodych Koni nie ograniczają się wyłącznie do zebrania w jednym miejscu przedstawicieli ujeżdżenia, skoków i WKKW.

„Wspólnie z PZHK czynimy starania żeby począwszy od tego roku tak ważna dla całego środowiska  hodowlanego i sportowego impreza zyskała nową oprawę i formę. Całość zostanie zamknięta w czterech dniach, począwszy od czwartku i niedzielnym finałem kończąc. Biorąc pod uwagę, że w ośrodku Stragony zobaczymy najlepsze w kraju młode konie w trzech olimpijskich dyscyplinach  oznacza, że czekają nas we wrześniu bardzo intensywne cztery dni. W sobotę, po zakończeniu sportowej rywalizacji zaprosimy wszystkich na Wieczór Hodowców podczas którego będzie sporo okazji do wymiany swoich doświadczeń i obserwacji. Pracujemy w tej chwili nad jeszcze kolejnymi niespodziankami przewidzianymi na ten wieczór, ale na razie, we wstępnej fazie tego pomysłu za wcześnie by zdradzać jakieś szczegóły. Zresztą zostawmy sobie coś jeszcze „na deser”.  Kolejną nowość planujemy w systemie oceny stylu koni. Dotyczy w szczególności dyscypliny skoków przez przeszkody. Otóż chcielibyśmy wprowadzić system indywidualnych ocen każdego sędziego, prezentowania tych ocen na telebimie i wyliczania końcowej oceny za styl jako średniej arytmetycznej. Wydaje mi się, że środowisko przyjmie taką zmianę pozytywnie. Musimy jeszcze dograć w tej kwestii kilka szczegółów by pomysł mógł być wdrożony w tym roku. Mamy w głowach jeszcze kilka pomysłów, które muszą dojrzeć do swojej realizacji. Chcielibyśmy by całość imprezy, czyli cześć sportowa i imprezy towarzyszące stanowiły spójną całość na wysokim, europejskim poziomie.” - powiedział w specjalnej rozmowie dla Świata Koni Marcin Konarski.

Wygląda więc na to, że w jesienny weekend od 20 do 23 września w ośrodku jeździeckim Stragona pod Strzegomiem odbędzie się prawdziwe święto polskich hodowców koni sportowych oraz wszystkich związanych ze sportem jeździeckim.

Zobaczymy czy po raz pierwszy rozgrywanie tej specyficznej, sportowej rywalizacji młodych koni w jednym miejscu i czasie przyniesie realizację wszystkich oczekiwań zarówno organizatorów jak i środowiska. Wydaje się, że zaproponowane zmiany system oceny stylu koni polegające na  prezentacji indywidualnych ocen sędziów stylu i wyliczenia na koniec ostatecznej oceny jako uśrednionego wyniku mogą podnieść obiektywizm tych ocen, który tradycyjnie wzbudzał od zawsze wiele emocji czy czasem wręcz kontrowersji.

Jak wynika z tego co mówią organizatorzy, na widzów tegorocznych MPMK w ujeżdżeniu, skokach przez przeszkody i WKKW czekać będą nie tylko emocje sportowej rywalizacji najbardziej obiecujących młodych koni, ale również atrakcyjna część wystawiennicza.

Będziemy informowali o nowościach w tej kwestii w miarę napływu informacji.


Komentarze (10)

nnnn (niezarejestrowany)6 miesięcy, 2 tygodnie temu

Ciekawe kto bedzie sedzią głównym ????????????? HEHEHE Tak sie podnosi wartość koni

nick (niezarejestrowany)6 miesięcy, 2 tygodnie temu

Szkoda, że już nie będzie możliwości by koń czteroletni wystartował w różnych dyscyplinach :(

AH (niezarejestrowany)6 miesięcy, 2 tygodnie temu

"Otóż chcielibyśmy wprowadzić system indywidualnych ocen każdego sędziego, prezentowania tych ocen na telebimie i wyliczania końcowej oceny za styl jako średniej arytmetycznej" - Super.! Szkoda że trzeba bylo tylu lat aby PZH do tego rowziązania dojrzało.

titina6 miesięcy, 2 tygodnie temu

Współczuję tym z Mazur i Warmii, cała Polska do przejechania, przestaję się dziwić ,ze tylu hodowców zrezygnowało z usług PZHK i przeszło do innych związków.

jmt (niezarejestrowany)6 miesięcy, 2 tygodnie temu

Na championaty w tych innych związkach mają bliżej ? Z Warmii i Mazur ?

dzoanka (niezarejestrowany)6 miesięcy, 2 tygodnie temu

dlaczego nie zrobić MPMK tak żeby koń mial szanse startować w kilku dyscyplinach? może rozłożyć zawody na np. tydzień? trzeba będzie wybierać czy iść zobaczyć konia na kros czy iść oglądać skoki albo jeszcze gdzieś indziej na czworobok

Ewa (niezarejestrowany)6 miesięcy, 2 tygodnie temu

Takie ocenianie sprzyja korupcji,wiadomo bedzie,który sędzia dał jaką ocenę,to go się nast.razem dwa razy na kolację zaprosi,albo wykupi konsultacje,chory pomysł.

DRA6 miesięcy, 2 tygodnie temu

Ewa w ten sposób pojmując świat i oceniając ludzi dajesz wyraz własnej choroby, której Ci współczuję.

ena (niezarejestrowany)6 miesięcy, 2 tygodnie temu

do jmt - może i dalej ale kłód pod nogami brak, do DRA- chyba życia (?) nie znasz (czyt.ocen), leśne dziadki ze wzrokiem mają wybiórczy problem i tak się znają, że mamy same światowe czempiony.

Trevis (niezarejestrowany)6 miesięcy, 2 tygodnie temu

Na szczęście życie "koryguje" te oceny. W większości te co były championami w 4-latkach, w 5-cio plasują się w środku a w 6-cio, gdzie system oceniania jest już jak na zwykłych zawodach, zamykają listy. Osobiście jako hodowca nie przejmuję się ocena konia z wieku 4 lat

Dodaj komentarzWciśnięcie przycisku poniżej jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu komentarzy.