Kadra Narodowa PZJ w 2018 roku

Świat Koni | 3 stycznia 2018

Kadra Narodowa PZJ w 2018 roku

Czy czeka nas rewolucja w sposobie powoływania jeźdźców do Kadry Narodowej PZJ? Wątpliwości wyjaśnia członek Zarządu Polskiego Związku Jeździeckiego.

REKLAMA

reklama

Podczas ostatniego zebrania Zarządu Polskiego Związku Jeździeckiego jakie odbyło się w Hermanowie 28 grudnia ubiegłego roku, jednym z tematów nad którym pochylili się jego członkowie była kwestia Kadry Narodowej.

Podjęto w tej sprawie dwie istotne uchwały, o których mówi opublikowany na internetowej stronie Związku komunikat (który jak zwykle publikujemy bez jakiejkolwiek ingerencji):

Uprzejmie informujemy, że Zarząd PZJ na ostatnim posiedzeniu przyjął uchwałę o wygaśnięciu wszystkich dotychczasowych nominacji do Kadr Narodowych wszystkich dyscyplin PZJ z dniem 31.12.2017 roku. Jednocześnie Zarząd PZJ przyjął uchwałę o nominacjach do kadr narodowych w 2018 roku. Dla poszczególnych osób zatwierdzonych przez Członka Zarządu ds Sportu lub Członka Zarządu ds Sportu Młodzieżowego nominacje do kadr będą miały miejsce po przesłaniu przez te osoby podpisanej umowy określającej zasady członkostwa zawodnika w Kadrze Narodowej Polskiego Związku Jeździeckiego oraz oświadczenia o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby programów dofinansowań ministerialnych, a także pod warunkiem posiadania przez biuro PZJ aktualnego orzeczenia lekarskiego oraz wykupienia licencji PZJ na 2018 rok. Nominacje do Kadry Narodowej będzie zatwierdzała uchwała Zarządu PZJ.

Zamieszczony na stronie Związku komentarz wzbudził w środowisku szereg wątpliwości. Jedną z nich jest kwestia powoływania do Kadry Narodowej. Tekst sugeruje, że począwszy od 2018 roku odbywać się to będzie poprzez jednoosobowe „zatwierdzenie” kandydatów przez członka Zarządu PZJ ds. Sportu (Bogdan Kuchejda) lub w przypadku powoływania członków kadr młodzieżowych przez członka Zarządu ds. sportu młodzieżowego (Oskar Szrajer).

O komentarz do tego komunikatu poprosiliśmy członka Zarządu PZJ, pana Bogdana Kuchejdę, który powiedział:

W procedurze powoływania zawodników do Kadry Narodowej nie ma żadnej rewolucji. Dalej obowiązuje schemat wnioskowania przez trenera Kadry na podstawie wyników osiąganych przez zawodnika oraz zaopiniowania kandydatury przez menadżera dyscypliny. Nowością będzie to, że zanim Zarząd powoła takiego zawodnika do Kadry Narodowej stosowną uchwałą, wszystko zostanie sprawdzone przeze mnie lub Oskara Szrajera. Być może w komunikacie jest to sformułowane niezbyt szczęśliwie, ale to właśnie o to chodzi. Umowa, o której mowa jest w komunikacie to trójstronne porozumienie zawarte pomiędzy Związkiem, zawodnikiem Kadry Narodowej oraz właścicielem konia, na którym on startuje. Dokument ten będzie regulował zasady wycofania konia i zawodnika ze składu kadry z powodów zawinionych przez właściciela konia lub sprzedaży konia z uwzględnieniem solidarnego zwrotu przez zawodnika i właściciela konia kosztów poniesionych i udokumentowanych przez Związek, a związanych z realizacją głównego startu. Dokument ten jest w końcowej fazie opracowania, a dokładnie to jest teraz sprawdzany przez prawnika. Tutaj nie trzeba chyba specjalnie uzasadniać takiego kroku. Jest to po prostu zabezpieczenie Związku przed sytuacją kiedy za związkowe pieniądze ktoś chciałby wypromować swojego konia, by lepiej go sprzedać. Rozwiązania tego typu są dosyć powszechnie stosowane w wielu narodowych federacjach jeździeckich. Pora chyba, żeby i w PZJ zostało to należycie uporządkowane.

Z tego co powiedział nam członek Zarządu PZJ wynika, że powołanie jeźdźca do Kadry Narodowej na mocy uchwały Zarządu PZJ poprzedzić będzie musiało podpisanie trójstronnej umowy pomiędzy Związkiem, zawodnikiem i właścicielem dosiadanego przez niego konia (firmą lub osobą fizyczną czy wieloma osobami) i przedstawieniem ważnych badań lekarskich oraz ubezpieczenia (warunek otrzymania wykupionej licencji). Czy oznacza to, że w PZJ w 2018 roku kadrowi zawodnicy będą posiadać dwie polisy? Czy po powołaniu do Kadry Narodowej Związek będzie zwracał im koszt badań lekarskich? Zobaczymy co przyniesie najbliższa przyszłość.

Komentarze (12)

Liloo (niezarejestrowany)6 miesięcy, 2 tygodnie temu

Co do samej umowy trójstronnej, to bardzo dobrze, że taki dokument się pojawi. Dobrze by jednak było, gdyby przed jego podpisaniem przez trzy zainteresowane strony, ze strony PZJ pojawił się indywidualny plan startów dla każdego zawodnika wraz z rozpisaniem orientacyjnych kosztów, które PZJ będzie ponosił. PZJ uniknie wtedy ewentualnych pomówień, że gdzieś sobie koszty z sufitu wziął, a zarówno zawodnik, jak i właściciel konia będą mieli jasność, co do ewentualnego wycofania się z Kadry.

Zawodnik (niezarejestrowany)6 miesięcy, 2 tygodnie temu

a dlaczego z góry zakładac wycofanie sie z kadry? wycofanie z kadry powinno byc brane pod uwagę jedynie w przypadkach losowych a nie czystej kalkulacji.

ja (niezarejestrowany)6 miesięcy, 2 tygodnie temu

Super, tylko dlaczego jesteśmy o tym wszystkim informowanie 31 grudnia, kiedy od 1 stycznia powinniśmy znać skład nowej KN. A zwłaszcza powinni go znać sami zainteresowani, którzy ( przynajmniej w dyscyplinie ujeżdżenie) do dziś nie dostali żadnego pisma z PZJ. Po drugie odwoływanie starej kadry, bez powołania nowej, to po prostu idiotyzm. Albo próba oszczędności na startach!

A (niezarejestrowany)6 miesięcy, 2 tygodnie temu

Za związkowe czy ministerialne? Z tego co mi wiadomo zawodnicy czasami dostają jakieś znikome kwoty ale są to pieniądze z ministerstwa. Pytanie czy w razie "w" pieniądze wrócą do ministerstwa czy do kasy PZJ , która ich nie wydała!!!

A (niezarejestrowany)6 miesięcy, 2 tygodnie temu

W skokach zainteresowani też nic nie wiedzą

do A (niezarejestrowany)6 miesięcy, 1 tydzień temu

Komentarz usunięty, z powodu naruszenia §7 regulaminu. Administrator.

Jasnowidz (niezarejestrowany)6 miesięcy, 1 tydzień temu

W następny tydzień już startują na zagranicznych parkurach a nad kadrą prawnik się pochyla. Nawet mi się nie chce dyskutować o umowach .Już widzę skład sław z Vibaro Kuchejdy na czele.Plan startów dla kadry to CSI Leszno i dwie gwiazdki w dawnych demoludach.Gratulacje dla zarządu. Następny etap to likwidacja CSIO Sopot bo po co nam 5* , CSI 4* Poznań bo cztery nam też nie potrzebne.NO NO piknie

jok (niezarejestrowany)6 miesięcy, 1 tydzień temu

kary naprawdę spore ciekawy jestem czy będą obowiązywać również trenerów kadry którzy wykazywali się również przyjaźnią z alkoholem i czy sam Pan Prezes zacznie płacić za swoje chamskie zachowanie. Cel jest jeden mniejsza kadra mniej pracy i więcej pieniędzy w kasie w przekonaniu Pana Prezesa i Zarządu miłościwie panujących związek musi zarabiać a nie wspierać sport i sportowców. Mam nadzieję że tak nie kompetentni ludzie na tych stanowiskach nie utrzymają się długo bo tak złego zarządu i prezesa jeszcze nie było. Bałagan jest wszędzie w każdej dyscyplinie brak komisji brak planów treningowych brak kadr brak podsumowań zeszłego sezonu no i nie wykorzystane środki z ministerstwa które musiały zostać zwrócone. Może ktoś podpowie Panu Prezesowi że to nie jego prywatny folwark. A o podejściu Pana Prezesa do jeździectwa niech będą jego słowa wypowiedziane do grona WKKW -" Ja to was mniej nie lubię niż ujeżdżenia" podobno jest materiał filmowy z tej kompromitacji. Podsumowując apeluję do delegatów ODWOŁAJCIE PAŃSTWO TĄ SZKODLIWA EKIPĘ ZANIM NIE JEST ZBYT PÓŹNO.

zbyszek (niezarejestrowany)6 miesięcy, 1 tydzień temu

a co z kosztami doprowadzenia konia i zawodnika do poziomu kadry narodowej kto zwraca koszty ,będąc w kadrze koń zostaje kontuzjowany na zawodach rozumiem ,że PZJ ponosi koszty jego leczenia ,jak tworzy się umowę to powinien w niej znaleźć się taki zapis

Delegat (niezarejestrowany)6 miesięcy temu

do Jok. Daj sobie na wstrzymanie i nie gorączkuj się. Na razie jest to najlepszy zarząd i prezes od czasu dekomunizacji.

sponsor (niezarejestrowany)6 miesięcy temu

Delegat - a w czym jest taki najlepszy? Pensje trenerow poszły dwa razy w górę, kadry brak, planów startowych brak... Dodatkowo prezes publicznie obraża zawodników, mówi jak nienawidzi wkkw i ujeżdżenia. Gratulacje za taki wybór...

XXX (niezarejestrowany)6 miesięcy temu

Sponsor- Po to ich PZJ wprowadził . Na wolnym rynku niebyli by wstanie zarabiać więc dostają dotacje z PZJ .Właśnie po to powstał system szkoleniowy., Co z tego że całą robotę robią trenerzy na co dzień ,jak z państwowej kasy wali się tym którzy są tylko figurantami. Ty płacisz trenerowi za czarną robotę a na imprezach oficjalnych występuje ten co zawodników i wyniki zna tylko z tabelek. Dlatego zawodnicy tak wkurzali się o Wassibauera , ten przynajmniej wiedział o czym mówi i większość trenował , jak nie na co dzień to na konsultacjach.

Dodaj komentarzWciśnięcie przycisku poniżej jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu komentarzy.