Embriotransfer u bram

Świat Koni | 30 sierpnia 2017

Embriotransfer u bram

Zabiegi transplantacji zarodków stosowane są w hodowli na całym świecie jako nowoczesna metoda dająca ogromne możliwości hodowcom i przyczyniły się do postępu hodowlanego między innymi w przypadku koni.

REKLAMA

reklama

Jest niezmiernie miło poinformować,że w łódzkiej stajni sportowej Vertus w ostanią sobotę 26 sierpnia 2017 roku przyszła na świat klaczka będąca córką czynnej sportowo, 16-letniej klaczy Esclona na której obecnie staruje Ewelina Szcepanik. Ojcem klaczki jest wysoko notowany w rankingu WBSFH holenderski reproduktor rasy KWPN Kannan. Dzięki zastosowaniu metody embriotransferu matka nie musiała przerywać treningów ani startów. Pobrany zarodek za Escalonę donosiła i urodziła źrebaka klacz-surogatka.

„W sobotą dzięki zastosowaniu metody embriotransferu urodziła się w Stajni Vertus klaczka po naszej klaczy Escalona od Kannana. To jest wielka zasługa znanego hipiatry, z którym od lat współpracujemy, pana Jarosława Buczyńskiego i pani Agaty Wolskiej. Dzięki zastosowaniu metody embriotransferu Escalona nie musiała mieć żadnej przerwy w startach. To naprawdę wielka sprawa, że dzięki takim profesjonalistom jak Jarosław Buczyński i Agata Wolska z Centrum Rozrodu Koni polscy hodowcy maja do dyspozycji takie fantastyczne narzędzie jak embriotransfer.” powiedział Dariusz Michalak.

„Nie da się ukryć, że zastosowanie embriotransferu w hodowli koni zrewolucjonizowało tą hodowlę i wydatnie pomogło na osiągnięcie całkiem nowej jakości otrzymywanych źrebaków. Zalet embriotransferu nie sposób przecenić. W przypadku klaczy używanych w sporcie, a zwłaszcza w dużym sporcie, dzięki tej metodzie nie traci się nic z ich sportowych walorów, bo nie ma potrzeby na przerywanie treningów i startów. Ponadto w przypadku szczególnie cennych klaczy możemy uzyskiwać w jednym roku źrebaki w liczbie większej niż jeden. Możemy uzyskiwać dzięki embriotransferowi potomstwo od klaczy młodych oraz starszych, które produkują zarodki, ale same mają problemy z zajściem w ciążę lub jej donoszeniem. Na przykład jest w Walewicach taka klacz Dida, matka takich koni jak choćby Diokles i Dionizos. W tej chwili jest w takim stanie, że nie donosi ciąży. Ale dzięki embriotransferowi mona uzyskać od niej kolejne cenne źrebaki, co miało miejsce już trzykrotnie. W wielu stadninach jest sporo takich klaczy. Ponadto metoda ta pozwala dzięki skutecznemu dzisiaj procesowi zamrażania zarodków na zachowanie potencjału genetycznego cennych linii na wiele lat. Procedurę tą stosuje się między innymi dla ochrony ginących ras, ale nie tylko.” powiedział nam Jarosław Buczyński.

Komentarze (15)

Kasia (niezarejestrowany)5 miesięcy, 3 tygodnie temu

Tak... szkoda że nie powiedział ile to kosztuje

Czytelniczka (niezarejestrowany)5 miesięcy, 3 tygodnie temu

" które produkują zarodki, ale [...]" od kiedy klacze produkują zarodki ???

kaszeba (niezarejestrowany)5 miesięcy, 3 tygodnie temu

mały ten świat Świata Koni - taki trochę jak okolice Łodzi. Embriotransfer w Polsce jest stosowany od dłuższego czasu, a wkład polskiej nauki w tą metodę jest całkiem spory.

tabi (niezarejestrowany)5 miesięcy, 3 tygodnie temu

Jaki jest koszt takiego embriotransferu?

kika (niezarejestrowany)5 miesięcy, 3 tygodnie temu

Przecież to kolejna reklama ET z państwowych ośrodków i wetów na usługach tych ośrodków. Wcześniej Prudnik, teraz Walewice itp. A ET w PL od lat z sukcesami robią prywatni lekarze weterynarii. Choćby dr Jagusiak.

pomerania (niezarejestrowany)5 miesięcy, 3 tygodnie temu

dr Jagusiak to jeszcze musi doświadczenia nabierać...

usmieszek (niezarejestrowany)5 miesięcy, 3 tygodnie temu

Z tego co wiem Centrum Rozrodu Koni i lekarze tam pracujący działają na własny rachunek. Embriotransfer wykonują dla osób prywatnych już od 5 lat. Pozyskane dla Walewic źrebięta były ich inicjatywą i pozwoliły na otrzymanie od jednej z klaczy elitarnych 3 ciekawcie zapowiadający sie źrebiąt. Miałam możliwość współpracować z nimi w tym roku i jestem bardzo zadowolona.

Jagusiak Ola (niezarejestrowany)5 miesięcy, 3 tygodnie temu

Witam Pomerania, co wiesz o moim doświadczeniu w embriotransferze, że tak piszesz? Ebriotransferu uczyłam się w Brazylii, a pierwsze zabiegi robiłam w 2009 roku. To było w Wielkiej Brytanii. W kraju działam dopiero od 2015 roku, a jeszcze wcześniej pracowałam w największym ośrodku embriotransferu w Europie, w Keros. Tak więc mam na koncie 9 lat doświadczenia w embriotranferze i dziesiątki udanych ciąż. Nie wydaje mi się, że jest to mało, choć wiem, że nie wiem wszystkiego. Ciągle się dokształcam i zdobywam nowe doświadczenia. Jeśli chodzi o popularność et to szacuję, że w Polsce rodzi się kilkadziesiąt źrebiąt rocznie dzięki tej metodzie, podczas gdy w każdym z takich krajów jak Niemcy, Belgia, Holandia czy Francja są to setki. Tymniemniej ja oraz moi koledzy, którzy się tym zajmują zauważamy duży wzrost zainteresowania z roku na rok. Wzrasta też naturalnie ilość ośrodków, które embriotransferem się zajmują.

dobry (niezarejestrowany)5 miesięcy, 3 tygodnie temu

Ale podpucha...

hobbit (niezarejestrowany)5 miesięcy, 3 tygodnie temu

To wszystko dzieje się w okolicy Łodzi bo to pępek Polski 😁

Karen (niezarejestrowany)5 miesięcy, 3 tygodnie temu

Ze ludzie nie moga sie obyc od tych wszelkich zlosliwosci. brrr

bla (niezarejestrowany)5 miesięcy, 3 tygodnie temu

po matce od ojca? ;) Polska język, trudna język ;)

zbulwersowany (niezarejestrowany)5 miesięcy, 3 tygodnie temu

Nie rozumiem dlaczego w koniach można specjalnie hodować embriony i je trasferować, a ludziom nie tylko w Polsce zabronione jest in vitro? Dlaczego poprawianie pana Bog lub jak kto woli Natury mozliwe jest w roślinach, rybach, myszach, kotach, psach, czy koniach itd, a nie u człowieka? To przecież tai sam gatunek stworzony przez Boga na ziemi. Hipokryci i genetyczni manipulanci!

Karen (niezarejestrowany)5 miesięcy, 3 tygodnie temu

Akurat in vitro jest poprawianie natury w innym sensie niz embriotransfer. In vitro ma na celu pomoc ludziom byc rodzicami a dlaczego tego nie pozwala sie w Polsce nalezy zapytac rzadzacych i dogmatow religijnych. Sama sie zastanawiam dlaczego to dotyczy wszystkich a nie tylko katolikow.

hodowca (niezarejestrowany)5 miesięcy, 2 tygodnie temu

Smutne jest to ze Nie dostrzegamy tego ze mamy w Polsce specjalistów rozrodu na miare europejska. Man nadz ze wiecej takich informacji bedzie mozna przeczytac. Powodzenia dla calego zrebiecego zespolu :)

Dodaj komentarzWciśnięcie przycisku poniżej jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu komentarzy.