Odszedł Baloubet du Rouet

Świat Koni | 19 sierpnia 2017

Odszedł Baloubet du Rouet

Jeden z najlepszych koni w historii, wybitny sportowiec i reproduktor Baloubet du Rouet, odszedł w wieku 28 lat.

REKLAMA

reklama

Informacja o jego śmierci pojawiła się wczoraj na portalu Facebook, na oficjalnym profilu prowadzonym przez właściciela Baloubet du Rouet (Galoubet A x Starter). Razem z Rodrigo Pessoa/BRA ogier ten przez lata dominował najważniejsze sportowe wydarzenia. Para ta jako pierwsza w historii zwyciężyła trzy razy z rzędu w Finale Pucharu Świata (1998, 1999, 2000), dodatkowo w latach 2001i 2003 zajęła drugie miejsce a w roku 2002 uplasowała się na trzeciej pozycji.

Podczas Igrzysk Olimpijskich w Sydney w 2000 roku Pessoa i Baloubet w znaczącym stopniu przyczynili się do zdobycia przez Brazylię brązowego medalu w klasyfikacji zespołowej. Cztery lata później na IO w Atenach uplasowali się na drugim miejscu za Cianem O’Connorem/IRL i Waterford Crystal. Irlandczyk jednak został później zdyskwalifikowany z powodu dopingu i tym samym złoty medal trafił do Rodrigo Pessoa i Baloubet du Rouet.
Ale swoją karierę międzynarodową Balubet du Rouet rozpoczął pod ojcem Rodrigo, Nelsonem Pessoa. Para ta zwycięzyła m.in. w czempionacie 7-latków we Francji i zakwalifikowali się do finału Mistrzostw Świata, które w 1998 roku odbywały się w Rzymie.

9-letni Baloubet du Rouet pod Nelsonem Pessoa:

Baloubet du Rouet pożegnał się ze sportem w 2006 roku. Już wtedy był cenionym reproduktorem, którego potomstwo coraz bardziej dominowało międzynarodowe parkury. To dzięki ich wynikom został on sklasyfikowany na 1 miejscu rankingu WBFSH w 2013 roku. W ostatnim czasie jego najlepszym potomkiem jest 18-letni obecnie ogier Chaman, który do tej pory odnosi sukcesy pod Ludgerem Beerbaumem. Ale na listach zwycięzców znajdziemy też takie konie jak: Ulena/Sanne Thijssen, Sydney Une Prince/Roger – Yves Bost, Arrayan/Sergio Alvarez Moya, Balermo/Marco Kutscher, Bonzai H/Helena Persson oraz Balouzino, na którym wcześniej sukcesy odnosił Jarosław Skrzyczyński. Ten sam zawodnik przez długi czas dosiadał również wałacha Baltazar du Rouet, na którym obecnie startuje Maciej Żołądkiewicz.
Baloubet du Rouet pozostawił dużą ilość uznanych synów a jednym z najznakomitszych jest bez wątpienia Balou du Rouet (m. po Continue).

Zdjęcie: http://www.baloubetdurouet.com

Komentarze (0)

Dodaj komentarzWciśnięcie przycisku poniżej jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu komentarzy.