Śledztwa i sprawy nie będzie?

Świat Koni | 2 sierpnia 2017

Śledztwa i sprawy nie będzie?

Stadnina Koni w Janowie Podlaskim obchodzi właśnie okrągły jubileusz 200-lecia swojego istnienia. Tymczasem, jakby trochę w cieniu tego faktu, Prokuratura Rejonowa w Lublinie zamierza umorzyć śledztwo prowadzone w sprawie potencjalnych nieprawidłowości w zarządzaniu SK przez Marka Trelę.

REKLAMA

reklama

Przypominamy, że „sprawa” Stadniny Koni w Janowie i Stadniny Koni w Michałowie wybuchła niczym „bomba atomowa” w lutym ubiegłego roku, kiedy to minister rolnictwa wraz z podległym mu prezesem ANR zwolnili ze stanowisk prezesa spółki SK w Michałowie, Jerzego Białoboka, prezesa spółki SK Janów Podlaski, Marka Trelę oraz pełniącą nadzór właścicielski nad stadninami koni w Agencji Nieruchomości Rolnych, Annę Stojanowską.

Powody podjęcia tej kontrowersyjnej decyzji zmieniały się co chwila aż podczas obrad komisji sejmowej w dniu 13 kwietnia 2016 roku na temat powodów odwołania szefów stadnin w Janowie i Michałowie, minister Jurgiel powiedział: "Za złodziejstwo zwolniłem, nie za niefachowość. (…) Nie będę trzymał facetów, którzy z działalności na majątku państwowym organizują sobie lekkie życie".

W ślad za tymi słowami Agencja Nieruchomości Rolnych skierowała do prokuratury wniosek o wszczęcie śledztwa sprawie niegospodarności w stadninie w Janowie Podlaskim.

Prokuratura Rejonowa w Lublinie, jak podaje dzisiaj radio RMF FM postanowiła jednak nie przedłużać prowadzonych czynności i umorzyć śledztwo.

Nie bez znaczenia dla tego jest z pewnością ekspertyza biegłych, z której wynika, że w Stadninie Koni Janów Podlaski za czasów prezesury Marka Treli nie dopuszczono się nieprawidłowości.

Biorąc pod uwagę sytuację procesową, jaka w tej sprawie występuje - a więc fakt, że w toku tego postępowania nikomu nie przedstawiono zarzutów popełnienia przestępstwa - opracowanie aktu oskarżenia, siłą rzeczy, jest oczywiście z powodów proceduralnych niedopuszczalne” - mówił w rozmowie z RMF FM prok. Waldemar Mocarzewski z Prokuratury Regionalnej w Lublinie.

Co na to wszystko minister Krzysztof Jurgiel? Czy weźmie na siebie odpowiedzialność za własne słowa i czyny jak prawdziwy mężczyzna, czy raczej schowa się 'odważnie” za „spódniczkę” poselskiego immunitetu?

To chyba pytania całkiem retoryczne ...

Komentarze (11)

xxxx (niezarejestrowany)6 miesięcy, 3 tygodnie temu

najbardziej przykre jest to, ze spora część ludzi związanych z konmi arabskimi tak szybko wsiąknęła w nowe układy i panicznie boi się nazwisk: Stojanowska,Trela, Białobok. Wszyscy mają jeden komentarz- żadnej polityki. Jakby to byli jacyś partyjni dygnitarze.

marek rudnicki (niezarejestrowany)6 miesięcy, 3 tygodnie temu

to nawet nie jest łajdactwo,to skur......wo

GB (niezarejestrowany)6 miesięcy, 3 tygodnie temu

panie Marku, jesteśmy z Panem! prosze wyciagnac wszelkie konsekwencje od osob odpowiedzialnosc za upadek stadnin

antypis (niezarejestrowany)6 miesięcy, 3 tygodnie temu

Mam nadzieję,że bezpośrednio zainteresowani nie odpuszczą walki o swoje dobre imię.To sprawa honoru i sprawiedliwości.

aa (niezarejestrowany)6 miesięcy, 3 tygodnie temu

Tak jest przedmówcy ,tak jest:):):)

Anna (niezarejestrowany)6 miesięcy, 3 tygodnie temu

Publiczne oczernianie, wyzywanie od złodziei i zarzuty organizowania sobie lekkiego życia za państwowe pieniądze to za to, ta nędzna namiastka ministra powinna odpowiadać. A ci, którzy ściągnęli polityków do hodowli arabów, mając świadomość, jaki poziom reprezentuje, ponoszą moralną odpowiedzialność za to, co się teraz dzieje.Mam nadzieję, że środowisko potraktuje ich tak, jak na to zasługują. Upublicznienie list koni to dno a podejrzewam, że to jeszcze nie koniec. Beznadziejne zdjęcia, fotograf, który miał zrobić wspaniałe fotki a trzeba było po nim poprawiać, żenujące filmy aukcyjne - aż strach pomyśleć, co zdarzy się na aukcji. Istnieje też duża obawa o wiarygodność medium, które prowadzi relacje bo to zwolennicy tej grupy "świetnych hodowców" i "organizatorów". Obawiam się, że nagrania, jeżeli takie będą mogą znikać. To dlatego pozbyli się "Świata koni", musicie mieć tego świadomość. No i osobny temat to obecna władza Michałowa obwożąca się za państwowe pieniądze po pokazach i wypinająca pierś po ordery i honory za nie swoje sukcesy. Mam nadzieję, że o tym wszystkim pamięć w środowisku pozostanie i ludzie skompromitowani nie będą mieli tu czego szukać

DRA6 miesięcy, 3 tygodnie temu

A ja osobiście jestem ciekawy gdzie wy wszyscy byliście podczas wyborów dających zielone światło DOBREJ ZMIANIE ?

Anna (niezarejestrowany)6 miesięcy, 3 tygodnie temu

Na wyborach. Pana Kaczyńskiego znam i w przeciwieństwie do wielu nie zapomniałam, na co go stać.

gość1 (niezarejestrowany)6 miesięcy, 3 tygodnie temu

a jakoś teraz nie widzę tu zadnej wypowiedzi szkalującej zwolnionych - wcześniej takich nie brakowało.... gdzie się pochowali?? Gdzie ich "zarzuty"????

stara szkapa (niezarejestrowany)6 miesięcy, 2 tygodnie temu

A ja cieszę się, bo słyszałem, że Pan Trela zaangażuje dobrego adwokata i puści min. Jurgiela i następne jego mioty, w przysłowiowych skarpetkach. Żenujące jest też i to, że ponoć całą "aferę arabską" przygotowały młode przydupasy ministra, niesprawdzone zera, którym po znajomości dał pracę. Tak więc dyletanctwo i brak instynktu samozachowawczego pokazuje, że konstytucyjny minister RP jest co najwyżej zwykłym politycznym śmieciem o braku odpowiedzialności, że o honorze nie wspomnę, bo i nie ma po co! Smutne jest też i to, że cała sprawa omija szerokim łukiem pewnego senatora RP, któremu wydaje się, że jest dobrym hodowcą i znawcą konia arabskiego i który zmajstrował sobie posłusznego ministra. Jest to współczesna wersja "teoretycznego państwa" czyli "ch..j, d...a i kamieni kupa" jak mawiał min. Sienkiewicz, jeszcze za czasów PO.

stara szkapa (niezarejestrowany)6 miesięcy, 2 tygodnie temu

do gość1. Znam Marka Trelę pona 50 lat i coś koło tego Jurka Białoboka (a właściwie obydwoje Państwa Białoboków, bo razem ciągnęli Michałów). To ludzie absolutnie uczciwi. Jeśli więc pojawia się na ich temat jakiś hejt, to mogą to być tylko durne trole związane z ministrem.

Dodaj komentarzWciśnięcie przycisku poniżej jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu komentarzy.