Maraton emocji w Ciekocinku

Świat Koni | 15 maja 2017

Maraton emocji w Ciekocinku

Już jutro rozpoczyna się kolejna odsłona cieszącego się duża popularnością w Europie cyklu Baltica Equestrian Tour. Jej wiosenna odsłona rozgrywana będzie przez najbliższe trzy tygodnie na dwóch doskonałych placach konkursowych ośrodka SK Ciekocinko.

REKLAMA

reklama

Jest niezmiernie miło przypomnieć, że tegoroczna edycja cyklu Baltica Equestrian Spring Tour uzyskała w drugim tygodniu status zawodów oficjalnych w kategorii dzieci, juniorów oraz młodych jeźdźców.

Dzięki temu nasi zawodnicy, jako przedstawiciele gospodarza oficjalnych zawodów mogą startować w nich w liczniejszym gronie. FEI bowiem przewiduje dla zawodników gospodarza limit 15 miejsc.

W kategorii dzieci w drugim tygodniu cyklu, w konkursie Pucharu Narodów zawodów CSIO-Ch wystartują zespoły z Niemiec, Węgier, Szwecji i Polski.

Trener kadry Narodowej tej kategorii wiekowej powiedział nam w specjalnej rozmowie:

Drużynę polską w Ciekocinku będę wybierał spośród następujących zawodników: Ola Kierznowska, Juliana Suska, Oliwia Kosmol, Maks Parkitny, Olga Skrobacz i Oliwia Chmielewska. O tym, że w grupie tej znaleźli się ci a nie inni zawodnicy zadecydowały wyniki osiągane podczas Halowego Pucharu Polski i starty na otwartym hipodromie w Linz, w Austrii. Cieszy mnie to, że tak naprawdę mamy dosyć komfortową sytuacje, że wyboru dokonujemy spośród dużej grupy dobrze jeżdżących dzieci. Na przykład w ten weekend bardzo ładnie pokazała się Zuzia Jarocka w konkursie 130 cm. w Machnicach. Dobrze pokazuje się Mikołaj Barański, choć musi on jeszcze popracować nad kwestią wody, bo w Linzu miał z tym problem. Z pewnością będę bacznie przyglądał się startom w Ciekocinku 12-letniej Laury Kłapińskiej, która dysponuje bardzo doświadczonym wierzchowcem. Dobrze prezentowała się na zagranicznych zawodach Matylda Malepsza. Będę więc wszystkich bacznie obserwował przez pierwszy tydzień startów w Ciekocinku. Po starcie w konkursie Pucharu Narodów w Ciekocinku oczekuję przede wszystkim walki od wszystkich zawodników i potwierdzenia czy ich forma jest już ustabilizowana. Jasne, że chcielibyśmy wygrać ten konkurs u siebie w domu. Jednak to nie zwycięstwo w Ciekocinku jest najważniejsze, bo start ten jest etapem naszych przygotowań do najważniejszej imprezy w tym sezonie, czyli do Mistrzostw Europy. Wszystkie dzieci, które nie będą startowały w zespole polskim wystartują w Ciekocinku w pierwszym nawrocie konkursu Pucharu Narodów w startach indywidualnych. I będą to bardzo ważne starty, bo będę się im się bacznie przyglądał. Karuzela kręci się dalej i drzwi do Mistrzostw Europy są dla każdego dziecka ciągle otwarte. Będziemy do Samorin prowadzić taką selekcję, żeby na Mistrzostwach Europy wystartowała najsilniejsza ekipa na jaka nas w tej chwili stać.”

W kategorii juniorów w zawodach CSIO-J w Ciekocinku wystąpią zespoły z Austrii, Niemiec, Węgier, Szwecji i Polski.

W kategorii młodych jeźdźców w zawodach CSIO-Y wystąpią na Baltice zespoły Niemiec, Norwegii, Szwecji i Polski.

Trener Kadry Narodowej w tych młodzieżowych kategoriach, Rudolf Mrugała tak o tym występie powiedział:

Po pierwsze to bardzo się cieszę, że możemy w takich zawodach startować w Polsce. To z kilku powodów dobre rozwiązanie. Przede wszystkich nasi młodzi zawodnicy nie muszą pokonywać ze swoimi końmi długich dystansów by dojechać na zawody. Po drugie, to jako kraj gospodarza możemy korzystać z limitu 15 startujących zawodników w każdej z kategorii wiekowych. I w przypadku juniorów ten limit wykorzystujemy. W przypadku młodych jeźdźców jest nieco inaczej, bo po prostu nie mamy tak licznej grupy zawodników w tym przedziale wiekowym.

Wróćmy jednak do startu w Ciekocinku. W przypadku juniorów o ostateczny skład wybiorą w drugim tygodniu spośród następującej grupy: Dalia Lehmann, Oliwia Szustkowska, Julia Jaglarz, Maria Baehr, Sophie von Berner i Filip Lewicki. Zdecydują ich wcześniejsze starty w Ciekocinku. Pozostali będą startować w konkursie Pucharu Narodów w startach indywidualnych. Fakt, że któryś z zawodników nie wystartuje w drużynie nie przesądza oczywiście o tym, że jego droga do Mistrzostw Europy się zamyka. Tak nie jest. Jest ona otwarta dla każdego, kto będzie prezentował wysoka i równa formę. Moje oczekiwania od występu w Ciekocinku to oczywiście zwycięstwo drużyny polskich juniorów. Tego samego również oczekuję od startu drużyny młodych jeźdźców. Tu jednak mamy troszkę inne warunki. O tym, że ta grupa zawodników nie jest tak liczna już mówiłem. W związku z tym nie wykorzystujemy w Ciekocinku limitu jaki możemy. Sposób zgłoszonych zawodników drużynę złoże z następującej piątki: Monika Grundkowska, Adam Grzegorzewski, Andrzej Opłatek, Dajana Pawlicka i Michalina Szmytka. Warto jednak wiedzieć przed tym startem naszej ekipy, że oprócz Andrzeja Opłatka wszyscy zawodnicy zdają właśnie w tej chwili maturę. To bardzo ważne wydarzenie w ich życiu i należy to uwzględnić w ocenie ich startów, pamiętając też przy tym, że kluczową imprezą dla nas są w tym sezonie Mistrzostwa Europy. Drużynę na ten start w obydwu kategoriach będziemy budowali do końca i w ten sposób, żeby w Samorin wystartowali najlepsi.

Komentarze (8)

Liban (niezarejestrowany)9 miesięcy, 2 tygodnie temu

SUPER, jadę w sobotę!!!

Okej (niezarejestrowany)9 miesięcy, 2 tygodnie temu

Jeżeli chodzi o kategorie młodych jeźdźców to myślę że jest kilka dodatkowych,fajnych par które poprostu aktualnie piszą maturę. Nie chcę wymieniać z nazwiska, ale uważam że należy za chwile spojrzeć na takie osoby.

Tomy (niezarejestrowany)9 miesięcy, 2 tygodnie temu

to najprawdopodobniej najlepsza impreza w Polsce. Mialem okazje w zeszlym roku luzakowac koleżance i bardzo milo wspominam

Jumper (niezarejestrowany)9 miesięcy, 2 tygodnie temu

dlaczego nie ma informacji o relacjach?

adam (niezarejestrowany)9 miesięcy, 2 tygodnie temu

Mam nadzieję że wkrótce się ino pokaże bo chyba relacja będzie. Zawsze była.

Sędzia (niezarejestrowany)9 miesięcy, 2 tygodnie temu

Miało być 700 koni a tu garstka...

Zainteresowana (niezarejestrowany)9 miesięcy, 2 tygodnie temu

dlaczego redakcja milczy w sprawie transmisji? Czy taka impreza nie zasługuje na relację?

Kris do Sedzia (niezarejestrowany)9 miesięcy, 2 tygodnie temu

Widać jesteś bardzo mało uwaznym sędzią bo gdybyś uważał to byś wiedział że tyle koni zgłosiło się na 2 tydzień. Ale co tam jest okazja się pomądrzyc to się mądrze.

Dodaj komentarzWciśnięcie przycisku poniżej jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu komentarzy.