reklama
reklama

Grudzień 2014

Grudzień 2014

Zanim się obejrzeliśmy spadły z kalendarza kolejne kartki i rozpoczął się ostatni w 2014 roku miesiąc – grudzień. Niesie on ze sobą śnieżny i mroźny podmuch zimy, ciepłe rodzinne Święta Bożego Narodzenia i zabawę balu sylwestrowego. Ale nie tylko. Dla jeźdźców i osób związanych z jeździectwem niesie kolejne zawody oraz wspaniałą imprezę Cavaliada. Jak zawsze też przynosi kolejny, nowy numer naszego miesięcznika, w który przeczytacie:

Twoja ocena: brak

9,3

Rzecz o końskich emocjach

Autorzy: Eliza Niemczycka

Twoja ocena: brak

10
Rzecz o końskich emocjach

Właściciele udomowionych zwierząt zwykli nadawać im we wzajemnych relacjach ludzkie cechy. Są więc one pogodne lub ponure, złośliwe lub spolegliwe. A jak jest z końmi, z którymi wspólna droga człowieka trwa już tysiące lat? Czy są one z nami szczęśliwe? Przeczytajcie, może znajdziecie odpowiedź.

Tierra a tierra

Autorzy: Blanka Satora

Twoja ocena: brak

6
Tierra a tierra

W kolejnym spotkaniu z Hiszpańska Szkołą Jazdy element nie występujący poza Hiszpanią. Zbliżony trochę do piaffu, ale tak naprawdę to dwutaktowy galop w którym koń z każdym podskokiem porusza się naprzód. Element ten jest niezbędny do wykonania ballotady czy cabrioli. W tekście przeczytacie jak to się robi.

Jazda na lonży

Autorzy: Agata Świerczek

Twoja ocena: brak

9,7
Jazda na lonży

Szkół jeździeckich w naszym kraju jest z pewnością wiele. Pewnie więcej niż instruktorów zajmujących się szkoleniem podstawowym początkujących adeptów trudnej sztuki ekwitacji. Jakie by jednak one nie były, to początki nauki są lub raczej powinny być takie same. Takie same, czyli jazda na lonży. W tekście kilka uwag autorki o tym temacie.

Wykarmić zwycięzcę

Autorzy: Paulina Szybieniecka-Szybińska

Twoja ocena: brak

9
Wykarmić zwycięzcę

W kolejnym odcinku porad doświadczonego żywieniowca będzie o tym jak dobrać dietę dla naszego kandydata na Mistrza by zbudować jego odpowiednia kondycję i muskulaturę. Tak jak nie ma dwóch takich samych koni, tak nie naturalna rzeczą jest to, że nie może być jednej, uniwersalnej diety. Jak więc dobrać ja indywidualnie dla każdego konia? Przeczytajcie.

Ares

Autorzy: Karolina Chodkowska

Twoja ocena: brak

5
Ares

Nie będzie to opowieść o mitycznym wojowniku, bogu wojny spłodzonym przez mieszkańców antycznego Olimpu - Zeusa i Herę. Bohaterem tekstu jest bowiem kasztanowaty potomek ogiera Elvis i klaczy Ankara. W tekście o tym jakim jest koniem, sportowcem i showmanem.

Raz, dwa, trzy, gonisz ty!

Autorzy: Natalia Zarudzka

Twoja ocena: brak

10
Raz, dwa, trzy, gonisz ty!

Odsadzanie to niebezpieczny i trudny do wyeliminowania narów koni. Gwałtowne cofanie przywiązanego konia wywołane jego potrzebą ucieczki może skutkować poważną kontuzją. To często efekt drogi na skróty, jaką wybiera w pracy z koniem niecierpliwy człowiek. Jak uniknąć takich sytuacji? W tekście znajdziecie skuteczna receptę?

Wybrane choroby związane z brakiem higieny

Autorzy: Karolina Chodkowska

Twoja ocena: brak

8,5
Wybrane choroby związane z brakiem higieny

Choroba konia to zawsze konieczność poniesienia mniejszych czy większych kosztów związanych z jego leczeniem. A przecież można zaoszczędzić sobie wydatków a koniowi cierpienia stosując zawsze tańszą profilaktykę. Zwłaszcza jeśli u źródeł choroby leży brak higieny konia lub sprzętu.

Na zakręcie

Autorzy:

Twoja ocena: brak

10
Na zakręcie

To temat kolejnego, 47 już spotkania w Klinice Świata Koni. Tym razem współpracujący z nasza redakcją Adam Nowak pomoże w pracy nad doskonaleniem jazdy w zakręcie. Element ten jeszcze szczególnie istotny dla początkujących jeźdźców uprawiających skoki przez przeszkody. Dobra jazda w zakręcie jest warunkiem koniecznym do prawidłowego doprowadzenia konia do przeszkody. Zobaczcie jakie ćwiczenia zaproponował nasz ekspert tym razem.

Końskie „Must have”

Autorzy:

Twoja ocena: brak

5
Końskie „Must have”

Grudzień to miesiąc prezentów z okazji Mikołajek i Świat Bożego Narodzenia. Tym razem będzie o czaprakach, kaloszkach i molekułach dla koni oraz koszulach i poduszkach dla jeźdźców. Może wybierzecie coś dla siebie lub swoich bliskich.

Nowe gwiazdy światowych aren

Autorzy: Anna Stach

Twoja ocena: brak

5,5
Nowe gwiazdy światowych aren

Specyfiką sportów konnych jest fakt, że na sportowy sukces lub porażkę pracują wspólnie dwa żywe organizmy: człowiek i koń. Od stopnia ich wzajemnego zrozumienia zależy ostateczny wynik osiągnięty przez parę na czworoboku, parkurze czy trasie krosu. Na początek przedstawiamy sylwetki wschodzących, kopytnych gwiazd czworoboków.

Made in France

Autorzy: Anna Cuber

Twoja ocena: brak

5,5
Made in France

Księgi stadnej koni rasy Selle Francais miłośnikom sportów konnych nie trzeba przedstawiać. Sukcesy osiągane przez konie tej rasy na wielkich, międzynarodowych imprezach są dostateczną dla niej wizytówką. Obszerny wywiad przeprowadzony przez Christophera Hectora (dziennikarz publikujący w Breeding News) z prezesem Związku Selle Francais, Bernardem Le Coutrois pokazuje jakie myślenie może być powodem sukcesu hodowlanego. Warto przeczytać i przemyśleć słowa kontrowersyjnego w wielu wypadkach, al bardzo doświadczonego hodowcy.

Kluby jeździeckie wczoraj, dzisiaj i jutro

Autorzy:

Twoja ocena: brak

5,5
Kluby jeździeckie wczoraj, dzisiaj i jutro

Czy jeździectwo polskie w XXI wieku może istnieć i dalej się rozwijać bez klubów jeździeckich? Czy ich istnienie to przeżytek i muszą odejść do lamusa historii? Przeczytajcie o tym w kolejnej „Takiej sobie luźniej rozmowie”.

Psychologia sportu – co to, po co i dla kogo?

Autorzy: Joanna Denus

Twoja ocena: brak

8,3
Psychologia sportu – co to, po co i dla kogo?

W XXI wieku wynik sportowy w niemal każdej dyscyplinie profesjonalnego sportu został wywindowany na niebotyczny poziom. Ale świat wcale nie zwalnia. Ciągła pogoń za Citius, Altius Fortius, czyli Szybciej, Wyżej, Mocniej (motto Igrzysk Olimpijskich) powoduje, że by sprostać wymaganiom sportowcy muszą sięgać do rezerw, poza granice swoich bieżących możliwości. Wydaje się, że granice fizycznych i technicznych możliwości osiągnęliśmy już dawno. Gdzie więc szukać rezerw? Drzemią one w samych sportowcach. W ich głowach. Psychologia sportu pozwala im na dotarcie do nich bez użycia farmakologii. W kolejnym tekście na ten temat pora na usystematyzowanie paru kwestii.

Koń na badaniach

Autorzy: Eliza Niemczycka

Twoja ocena: brak

9,5
Koń na badaniach

Postęp medycyny weterynaryjnej poczyniony w ostatnich 20 – 30 latach jest bardzo duży. Dzięki pracy naukowców wiemy o naszych koniach coraz więcej. Poznajemy kolejne szczegóły ich anatomii, behawioru i psychiki. Dzięki temu upada wiele tradycyjnych metod hodowli czy chowu tych szlachetnych zwierząt i rodzą się nowe. Dzięki temu możemy nawiązywać z nimi coraz bliższe, partnerskie relacje. Dzięki temu w końcu możemy coraz lepiej i szybciej leczyć nasze konie, jeśli dopadnie je jakaś choroba. Artykuł porządkuje kwestie badań, z jakich możemy dzisiaj skorzystać.