Grudzień 2013

Grudzień 2013

Grudzień to ostatni, dwunasty miesiąc roku. Jednak oprócz końca kolejnego roku naszego XXI wieku przynosi on również pewną kontynuację, bo kolejny numer naszego miesięcznika. Kolejny numer, w którym znajdziecie ciekawe artykuły:

Twoja ocena: brak

10

W oleju moc i siła

Autorzy: Anna Pięta

Twoja ocena: brak

9,3
W oleju moc i siła

Zadaniem pokarmu podawanego koniom jest dostarczanie im niezbędnej do życia energii. Tymczasem oleje dostarczają jej trzykrotnie więcej niż stanowiące podstawę końskiej diety zboża. Jak i dlaczego je stosować? Odpowiedzi na te pytania w tekście artykułu.

Robale

Autorzy: Paweł Golonka

Twoja ocena: brak

9,3
Robale

Kiedy widzimy chudego konia, to nie zawsze musi to być efekt zbyt daleko idącej oszczędności jego właściciela czy właściciela stajni w której on przebywa. Zdarza się bowiem tak, że koń mimo należytej troski i regularnego karmienia zaczyna z każdym dniem chudnąć. Powodem mogą być pasożyty wewnętrzne (endopasożyty). Szczególnie podatne na dewastację organizmu przez nie są źrebięta. Z lektury artykułu dowiecie się jak temu zapobiegać i jak je zwalczać kiedy się pojawią.

Strzyżono, golono

Autorzy: Sławomir Dudek

Twoja ocena: brak

9,8
Strzyżono, golono

Gruba, zimowa sierść to naturalne zabezpieczenie koni przed skutkami niskich temperatur. Czy jednak użytkowanie naszych kopytnych dużo ma wspólnego z ich naturalnymi warunkami? W sytuacjach kiedy znacznie ono od nich odbiega, by ustrzec je przed skutkami przegrzania dobrze jest skrócić płaszcz gęstej sierści. W tekście praktyczne porady czym i jak to zrobić.

Piaf

Autorzy: Blanka Satora

Twoja ocena: brak

5
Piaf

To kolejne spotkanie z Hiszpańska Szkołą Jazdy. Tym razem motywem przewodnim jest jeden z najtrudniejszych do wykonania elementów wyższych klas ujeżdżenia oraz Alta Escuela. W artykule wskazówki jak zacząć pracę i jak ją kontynuować aż do pozytywnego efektu końcowego.

Wielki powrót

Autorzy: Iga Przybyszewska

Twoja ocena: brak

9,5
Wielki powrót

Mówi się, że nawet najlepszy na świecie jeździec jest tak dobry jak klasa dosiadanego przez niego konia. Historia światowego jeździectwa pełna jest przykładów potwierdzających prawdziwość tego powiedzenia. Ileż to razy naprawdę świetny jeździec znikał ze światowych hipodromów po rozstaniu z koniem, z którym zdobywał najwyższe laury? Lata oczekiwań na następcę kopytnego partnera to na ogół bardzo trudny dla zawodnika okres. A co się dzieje kiedy koń powraca do swojego partnera, z którym odnosił wielkie sukcesy? Przeczytajcie co myśli Mściwoj Kiecoń o ponownym skrzyżowaniu się jego drogi z Urbane.

Końskie „Must have”

Autorzy:

Twoja ocena: brak

6
Końskie „Must have”

W tym odcinku będzie o butach zimowych, nowej kolekcji czapraków, ochraniaczach i żelowych nakładkach na wędzidło.

Konie albo reszta świata

Autorzy: Iga Przybyszewska

Twoja ocena: brak

8
Konie albo reszta świata

Duży Wywiad a w nim sylwetka pełniącego od roku obowiązki Prezesa Zarządu Polskiego Związku Jeździeckiego – Łukasza Abgarowicza. Jaki jest nowy prezes? Jak łączy się świat polityki i świat koni? Czy takie połączenie jest możliwe lub potrzebne? Jakim w końcu jest człowiekiem osoba kierująca naszym Związkiem? Lektura Dużego Wywiadu pozwoli znaleźć odpowiedzi na wiele pytań.

Andaluzja

Autorzy: Monika Filipiuk-Obałek

Twoja ocena: brak

9
Andaluzja

Każdy chyba w zaciszu własnych myśli marzy o dalekich wędrówkach, o tym by poczuć zapach i smak egzotyki. Na ogół łączymy te obrazy z dalekimi eskapadami na antypody, tam gdzie wszystko jest inne i owiane mgiełką tajemnicy. Czy szukanie tej egzotyki musi oznaczać zmianę kontynentu? A może egzotyka czeka nas całkiem blisko, w zasięgu realnych możliwości? Po lekturze artykułu z pewnością padnie kilka mitów a ktoś zacznie przekuwać marzenia w czyny.

Koń czy człowiek

Autorzy: Sara Zaborowska

Twoja ocena: brak

9
Koń czy człowiek

W sporcie jeździeckim na końcowy wynik, sukces czy porażkę, składa się praca dwóch żywych organizmów. Człowieka i dosiadanego przez niego konia. Który z tych dwóch partnerów nadaje się bardziej do roli sportowego championa? Przeczytajcie co nas i konie dzieli a co łączy.

Zawód jeździec – własna działalność czy umowa o pracę

Autorzy: Anita Garnuszek

Twoja ocena: brak

8,8
Zawód jeździec – własna działalność czy umowa o pracę

Wielu młodych miłośników koni i jazdy konnej wcześniej czy później myśli o związaniu swojej zawodowej przyszłości z końmi. Którą z możliwych we współczesnym świecie formę stosunku pracy wybrać? Czy lepiej pozostać niezależnym? Czy może bardziej opłaca się szukać zatrudnienia w jednej z istniejących stajni czy ośrodków jeździeckich? Lektura artykułu przybliży blaski i cienie obydwu form świadczenia pracy jeźdźca zawodowego.

Cóż ja, cynik, ...

Autorzy: Iga Przybyszewska

Twoja ocena: brak

9
Cóż ja, cynik, ...

...mam czuć patrząc na zdjęcie z koniem i zachodem słońca – Jej twórczość znają całe pokolenia miłośników koni i jeździectwa. Piękno, gracja i ekspresja ruchu koni wszelkich ras, a zwłaszcza koni czystej krwi arabskiej zaczarowane obiektywem Zofii Raczkowskiej zna każdy z nas. Tekst to rozmowa z malarzem i rysownikiem, Markiem Raczkowskim, synem wielkiej Artystki, która odeszła od nas w maju tego roku.

Zębowe prawdy i problemy

Autorzy: Karolina Potera

Twoja ocena: brak

9
Zębowe prawdy i problemy

Jedno ze starych przysłów, które jak wszyscy wiedzą są mądrością narodów, mówi, że darowanemu koniowi nie zagląda się zęby. Bez względu jednak na to w jaki sposób staliśmy się właścicielami konia, warto jednak by zainteresować się stanem jego uzębienia. Dlaczego? Przeczytaj by się dowiedzieć.

Udany debiut

Autorzy: Wojciech Markowski

Twoja ocena: brak

7
Udany debiut

CDI Zakrzów 2013 - W dniach 8‒10 listopada w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Zakrzowie rozegrano międzynarodowe zawody w ujeżdżeniu CDI3* oraz zawody ogólnopolskie w tej konkurencji. Tekst to relacja z międzynarodowej imprezy po raz pierwszy rozegranej w hali tego nowoczesnego ośrodka sportowego.

Wielkie testowanie

Autorzy:

Twoja ocena: brak

8
Wielkie testowanie

W tym miesiącu test dwóch rodzai ochraniaczy: transportowych i chłodzących.

Koń zwierze święte

Autorzy: Marta Nowakowska

Twoja ocena: brak

8
Koń zwierze święte

Konie czystej krwi arabskiej kojarzą się nam z wysublimowanym pięknem i gracją. Tymczasem w Tunezji, kraju gdzie gospodarstwo, w którym nie ma konia uważane jest za nieszczęśliwe pogląd na konia arabskiego nieco rożni się od naszego pojmowania. Jak? By się dowiedzieć przeczytaj artykuł.

Chory koń zimą

Autorzy: Eliza Niemczycka

Twoja ocena: brak

8,5
Chory koń zimą

Przysłowiowe końskie zdrowie jest … przysłowiowe. Ale tak naprawdę każdy, kto ma do czynienia z końmi wie, że problem jest tym większy, im dalej odchodzimy od naturalnych warunków utrzymywania zwierzęcia. Tekst w formie poradnika odnosi się do okresu jesienno-zimowego.