Październik 2013

Październik 2013

Po gorącej końcówce tegorocznego lata, z końcem września przyszła do nas jesień. Rozsypała się feerią barw na drzewach i krzakach, sypnęła grzybami w lasach i skróciła czas, kiedy towarzyszy nam światło dnia. W naszych stajniach powoli szykujemy się do tradycyjnych, kończących otwarty sezon Hubertusów, wyciągamy z czeluści szaf cieplejsze kurtki dla nas i grubsze derki dla koni. Na coraz dłuższe wieczory proponujemy lekturę kolejnego, 114 już numeru naszego miesięcznika. W październikowym Świecie Koni przeczytać można artykuły:

Twoja ocena: brak

10

Błędy w żywieniu koni sportowych

Autorzy: Anna Pięta

Twoja ocena: brak

5
Błędy w żywieniu koni sportowych

O tym, że konie uczestniczące w sporcie jeździeckim wymagają nieco innego podejścia wie niemal każdy w jakikolwiek sposób z nimi związany. Jednym ze składników tej „inności” jest kwestia ich żywienia. Wszyscy rozumieją, że obciążone startami czy intensywnymi treningami końskie organizmy wymagają odpowiedniego wsparcia w dawkach pokarmowych. Jak jednak to wsparcie zrobić? Czy wystarczy sypnąć do żłobu jedną czy dwie miarki owsa więcej? A może dać więcej siana? Może lepiej wzbogacić menu naszego rumaka o wybrane mikroelementy? A może lepiej przeczytać artykuł, by nie popełnić błędu?

Uszczęśliwić konia

Autorzy: Adriana Pawelec

Twoja ocena: brak

8,5
Uszczęśliwić konia

Posiadanie konia jest spełnieniem marzeń wielu ludzi. Sam zakup wymarzonego rumaka to jednak jest tylko początek drogi. Drogi, na której dalej leżą takie tematy jak stworzenie mu odpowiednich warunków bytowych, właściwej pielęgnacji i opieki weterynaryjnej. Z pewnością każdy właściciel chce stworzyć swojemu pupilowi jak najlepsze w jego rozumieniu warunki. Najlepsze czyli jakie? Lektura artykułu pomoże znaleźć odpowiedź.

Taka sobie luźna rozmowa o ostrogach

Autorzy: Sławomir Dudek

Twoja ocena: brak

8,3
Taka sobie luźna rozmowa o ostrogach

Świecące ostrogi na butach jeźdźca to codzienność jeździeckich zawodów sportowych, treningów i wielu jazd rekreacyjnych. Mimo tej powszechności stosowania, same ostrogi mają chyba tyleż samo przeciwników co zwolenników. Czy są to niezbędne w pracy z koniem pomoce? A może to tylko atrybuty osiągniętego przez jeźdźca poziomu wyszkolenia? Czy może bardziej narzędzia tortur, stosowane przez sadystycznych właścicieli koni? Rozmowa z doświadczonym zawodnikiem i trenerem z pewnością rzuci nieco więcej światła na te pytania.

Po świecie na końskim grzbiecie

Autorzy: Monika Filipiuk-Obałek

Twoja ocena: brak

8,3
Po świecie na końskim grzbiecie

Kiedy jesienne szarugi niosą ze sobą apatie i ogólne zniechęcenie, można zająć się planowaniem przyszłorocznych konnych eskapad lub poszukać takiego miejsca na świecie, gdzie panuje lato i słońce i zobaczyć jak ono wygląda z wysokości końskiego grzbietu. Lektura artykułu zawiedzie nas na przejażdżkę na grzbiecie konia kreolskiego przez dymiącą kraterami wulkanów i usiana zielonymi dolinami Patagonię. Poprowadzi nas na grzbiecie australijskiego brumby poprzez bezkresne (średnio o powierzchni 30 tysięcy hektarów) farmy hodowlane piątego kontynentu. Kirgizia, Góry Tien Szan, Mongolia czy Gruzja to hasła, które pobudzają wyobraźnię i mogą spowodować, że lektura tego artykułu wyciągnie Cię z domowych pieleszy w daleki Świat.

Z drugiej dziesiątki do pierwszej piątki

Autorzy: Piotr Helon

Twoja ocena: brak

8
Z drugiej dziesiątki do pierwszej piątki

To relacja z trzech dni zmagań podczas rozgrywanych co dwa lata Mistrzostw Świata w powożeniu zaprzęgami parokonnymi. Mistrzostwa te rozegrane zostały w Topolczankach na Słowacji. Jak nasi reprezentanci wypadli w poszczególnych próbach? Jakie i dlaczego miejsce zajęła nasza drużyna i poszczególni powożący? Przeczytaj, żeby się tego dowiedzieć.

Konie są jak Zappa

Autorzy: Iga Przybyszewska

Twoja ocena: brak

7,9
Konie są jak Zappa

To kolejna pozycja w cyklu „Duży Wywiad”. Tym razem jego bohaterem jest aktualny Mistrz Polski seniorów w wkkw – Jerzy Krukowski. Lektura tego wywiadu przybliży czytelnikom sylwetkę jeźdźca i człowieka pełnego, który wiec co chce od życia i co może dać od siebie.

Profilaktyka na wagę złota

Autorzy: Karolina Potera

Twoja ocena: brak

6,9
Profilaktyka na wagę złota

O profilaktycznych szczepieniach koni bardzo często przypominamy sobie dokonując zgłoszeń na zawody lub wtedy kiedy przedstawiamy lekarzowi weterynarii zawodów paszport naszego wierzchowca do kontroli. W artykule o tym, że nie jest to tylko uprzykrzający nam życie obowiązek oraz o tym co te szczepienia dają.

Jak nie dać się oszukać osobie, której wysyłamy konia za granicę w celu jego sprzedaży?

Autorzy: Anita Garnuszek

Twoja ocena: brak

8,3
Jak nie dać się oszukać osobie, której wysyłamy konia za granicę w celu jego sprzedaży?

Jak w Polsce, w dobie zataczającego coraz szersze kręgi kryzysu w obrocie końmi znaleźć dobrego kupca na swojego konia? To pytanie zadaje sobie coraz częściej coraz więcej hodowców. Jedną z możliwych odpowiedzi jest poszukiwanie kupca poza granicami naszego kraju. Choć i tam, jak wiemy ilość zawieranych transakcji w obrocie końmi poważnie spadła, to jednak przy różnicach w głębokości rynku końskiego w Polsce i poza jej granicami, szanse na sprzedaż są nieporównanie większe. Jak się zabezpieczyć by przy tym nie paść ofiarą oszustwa? W tekście kilka naprawdę przydatnych rad.

Jarużyn

Autorzy: Marek Hołda

Twoja ocena: brak

8
Jarużyn

Przegląd Młodzieży Hodowlanej Ras Szlachetnych – jedną z form potwierdzenia słuszności obranej drogi dla hodowców koni są organizowane przeglądy hodowlane. To podczas tych imprez można skonfrontować „produkty” swojej hodowli z osiągnięciami innych, zobaczyć przyszłe matki i przyszłych reproduktorów decydujących o poziomie hodowli koni za kilka lat i zobaczyć jakim materiałem końskim będą dysponowały sportowe dyscypliny jeździeckie w Polsce. W tekście relacja z jednej takiej imprezy zorganizowanej w Stajni Jarużyn, lezącej nieopodal Bydgoszczy.

Kto nie ryzykuje – ten nie jedzie

Autorzy: Katarzyna Wiszowaty

Twoja ocena: brak

7,8
Kto nie ryzykuje – ten nie jedzie

Francuska hodowla koni angloarabskich ze swoją prawie dwustuletnią tradycją należy bez wątpienia do cieszących wielkim uznaniem. Hodowlane imprezy jakie organizowane są w Stadzie Ogierów Pompadour mają swoją ugruntowana pozycję. Podczas tegorocznego, dwudziestego już w swojej historii, Wielkiego Tygodnia Pompadour w stawce ocenianych blisko 470 koni znalazły się również konie polskich hodowców. Tekst przyniesie informacje dlaczego nasi hodowcy tam pojechali i jakie osiągnęli wyniki.

Ponad podziałami SCPMK

Autorzy: Szymon Tarant

Twoja ocena: brak

3,3
Ponad podziałami SCPMK

Sportowy Czempionat Polski Młodych Koni okrzepł i na stałe już wpisał się do kalendarza imprez w technicznej i trudnej dyscyplinie skoki przez przeszkody. Artykuł przybliży przebieg tegorocznej rywalizacji w grupie koni 4, 5, 6 i 7 letnich.

Goodbay to dressage at Partynice

Autorzy: Wojciech Markowski

Twoja ocena: brak

4,8
Goodbay to dressage at Partynice

Tradycje rozgrywania zawodów jeździeckich na terenie Wrocławskiego Toru Wyścigów Konnych Partynice sięga lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Również w tym roku rozegrano tutaj Mistrzostwa Polski Młodych Koni w ujeżdżeniu oraz Mistrzostwa Polski seniorów w tej dyscyplinie tradycyjnie połączone z międzynarodowymi zawodami CDI-W (już po raz ósmy), CDIJ i CDIYR. W tekście relacja z MP-A.

Jak w szwajcarskim zegarku

Autorzy: Sławomir Dudek

Twoja ocena: brak

8,3
Jak w szwajcarskim zegarku

Szwajcaria kojarzy się na ogół z precyzją, czekoladkami, serami, frankami szwajcarskimi, bankami oraz obowiązkową demokracją bezpośrednią. Pierwsze z tych skojarzeń, uzasadnione jest tym, że w tym niedużym, górzystym kraju działa ponad 200 firm trudniących się produkcją cieszących się wielkim uznaniem czasomierzy. Jedna z nich – Longines na początku bieżącego roku podpisała głośny kontrakt stając się nowym partnerem Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej FEI. Jedna z form wspierania światowego jeździectwa wynikającej z podpisanej umowy jest objęcie patronatem cyklu zawodów Longines Global Champions Tour. Tekst jest relacją z 10 kwalifikacji tegorocznego cyklu, jaka została rozegrana w Lozannie (SUI).

Podążanie za batem

Autorzy: Blanka Satora

Twoja ocena: brak

2,5
Podążanie za batem

Bat jeździecki czy palcat to środki, które na ogół klasyfikowane są jako środki do karania konia za okazane nieposłuszeństwo, lub też (całkiem niesłusznie) do zmuszenia go do wykonania jakiejś czynności wbrew swojej woli. Tymczasem w tak zwanym jeździectwie klasycznym jest to środek wspomagający działanie łydek, o czym zdają się zapominać jego przeciwnicy. Czym jest bat w Hiszpańskiej Szkole Jazdy? Przeczytajcie by pozbyć się stereotypowego myślenia i wiedzieć.

Czad

Autorzy: Janusz Bobik

Twoja ocena: brak

8
Czad

Koń ten był znakomitą wizytówką polskiej hodowli z lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Startował na parkurach największych imprez jeździeckich. Ten wielki parkurowy wojownik odszedł na wiecznie zielone padoki w początkach września tego roku. Tekst jest wspomnieniem o nim jego długoletniego jeźdźca.

Klinika Świata Koni

Autorzy:

Twoja ocena: brak

6,5
Klinika Świata Koni

W 38 spotkaniu w Klinice Świata Koni wątkiem wiodącym jest wyprostowanie konia. Droga do niego wiedzie paradoksalnie poprzez pracę na uelastycznieniem mięśni bocznych, czyli na pracy w podstawowych chodach bocznych. W tekście kilka ćwiczeń, jakie koń skoczek powinien wykonywać w ramach swojej pracy treningowej.