reklama
reklama

Artykuły

Prawdy i Mity: Rzecz o ambicjach
1

Prawdy i Mity: Rzecz o ambicjach

9 stycznia 2018

Nowy rok to czas noworocznych postanowień. Dotyczą one spraw zawodowych, zdrowotnych, sportowych i wielu innych, niemal wszystkich pól ludzkiej aktywności. Okazuje się, że koń odgrywa w nich często ważną, żeby nie powiedzieć wręcz – kluczową rolę. Dla jednych jest on bowiem nieodzownym elementem sportu na poziomie rekreacyjnym, inni natomiast sport ten traktują zawodowo.

Cel mam ciągle ten sam
8

Cel mam ciągle ten sam

1 stycznia 2018

Przełom roku to na ogół czas kiedy z jednej strony dokonujemy podsumowania tego, co wydarzyło się w minionych 365 dniach, a z drugiej robimy plany na dni, które nas dopiero czekają. My zapytaliśmy o to, co ważnego zdarzyło się w 2017 roku i jakie nadzieje przynieść ma rok 2018, Adama Grzegorzewskiego.

Ile w koniu inteligencji, a ile instynktu
0

Ile w koniu inteligencji, a ile instynktu

27 grudnia 2017

Koń został udomowiony już wiele tysięcy lat temu jako jedno z wielu zwierząt. Jednak to właśnie on, obok psa, zwrócił szczególną uwagę człowieka swoimi zdolnościami, które przyjęto określać mianem inteligencji. 

Motywacja
1

Motywacja

20 grudnia 2017

Jesień i zima to jedna z trudniejszych pór roku dla jeźdźców. Jeżeli nie mamy dostępu do zadaszenia w postaci hali lub krytego lonżownika, jazda konna bywa najczęściej niemożliwa. Opady deszczu czy śniegu potrafią nie tylko utrudnić samą jazdę, ale konsekwentnie zamieniać czworobok bądź parkur w muliste jezioro.

Instrukcja obsługi – KOŃ
3

Instrukcja obsługi – KOŃ

14 grudnia 2017

Wypadki z udziałem jeźdźców i koni to codzienność jeżdziecka. Tak łatwo zapominamy, że jeździectwo jest sportem ekstremalnym, a 600-kilogramowe zwierzę może zrobić nam krzywdę dosłownie w ułamku sekundy. Gubi nas nasza pewność siebie oraz rutyna. Zapominamy, że KOŃ to zwierzę wielokrotnie od nas silniejsze, cięższe i bardzo płochliwe. Panujemy nad tymi kolosami, ale zgubnym jest myślenie, że zawsze i w każdej sytuacji. 

Dziesięć przykazań zdrowego grzbietu
1

Dziesięć przykazań zdrowego grzbietu

10 listopada 2017

Zdrowy grzbiet to podstawa aktywności konia w jeździectwie. Często jednak spotykamy się w tej materii z problemami, skutkującymi syndromem określanym jako „back pain”, czyli ból grzbietu. Wynika to z różnych przyczyn. Przede wszystkim koń nie został stworzony do noszenia na grzbiecie ciężarów...

Jak mu pościelisz, tak się wyśpi
0

Jak mu pościelisz, tak się wyśpi

21 kwietnia 2017

Każdy odpowiedzialny właściciel konia z pewnością przykłada bardzo dużą wagę do tego, aby jego podopieczny miał zapewnione jak najlepsze warunki w stajni. Jednym z podstawowych założeń dbania o dobrostan i zdrowie konia trzymanego w chowie stajennym jest utrzymywanie higieny, a zarazem porządku w jego  boksie, w którym koń spędza co najmniej kilka lub też kilkanaście godzin dziennie. 

Niebezpieczna nie tylko dla źrebiąt
0

Niebezpieczna nie tylko dla źrebiąt

19 kwietnia 2017

W powietrzu można już wyczuć wiosnę. Niedługo znów wszystko obudzi się do życia. Jest to również czas, w którym na świat przyjdzie większość źrebaków. W tym okresie warto pomyśleć o czyhających na nich zagrożeniach. Paraskarioza (glistnica) jest jednym z nich.

Zakup konia "na spółkę"
0

Zakup konia "na spółkę"

16 marca 2017

Posiadanie własnego konia to marzenie każdego z pasjonatów jeździectwa. Spełnienie marzenia niesie za sobą jednak spore konsekwencje. Podobnie jak zakup każdego zwierzaka powoduje, iż poza kwestiami finansowymi musimy liczyć się z koniecznością zapewnienia mu codziennej opieki. Ułatwić to może niewątpliwie fakt, kiedy kilka osób będzie dzielić obowiązki. Wiele osób w związku z tym, decyduje się na dokonanie wspólnego zakupu lub wspólnej dzierżawy. Zakup „na spółkę” rodzi jednak pewne ograniczenia…

BOSKIE! - dialogi kobiet
2

BOSKIE! - dialogi kobiet

8 marca 2017

Temat kobiet i koni wywołał różne skojarzenia. Z jednej strony przypomina się kult bogini Białej Klaczy, zwanej Eponą i uwikłana w to pogańska zmysłowość. Z drugiej pojawia się niewiedza o tym, jak wygląda życie współczesnych kobiet, związanych pośrednio lub bezpośrednio z końmi, zwierzętami pozostającymi dla wielu symbolem siły i niezależności. Od tych znaczeń blisko do definicji kobiecości.