Już niedługo, za Oceanem w Północnej Karolinie w USA rozpocznie prawdziwe święto dla miłośników koni, jazdy konnej i sportów konnych, czyli długo wyczekiwane FEI World Equestrian Games ™ Tryon 2018. W pierwszym tygodniu rozgrywanie tegorocznych WEG do walki o medale przystąpią przedstawiciele czterech dyscyplin jeździeckich: ujeżdżenia, WKKW, sportowych rajdach konnych oraz reiningu. W kilku zdaniach przedstawimy poniżej czego możemy oczekiwać w każdej z nich. 

FEI World Equestrian Games (WEG) rozgrywane są co cztery lata w środku cyklu olimpijskiego. Jest to jedne z największych wydarzeń w światowym kalendarzu sportowym, a na listach startowych wpisane są nazwiska jeźdźców startujących w ośmiu dyscyplinach jeździeckich:

  • skoków przez przeszkody
  • ujeżdżenia
  • WKKW
  • para ujeżdżenie
  • sportowe rajdy konne
  • powożenie (tylko zaprzęgi 4 – konne)
  • reining
  • woltyżerka

W wszystkich tych dyscyplinach zmagania sportowców rozegrane obędą się w Mill Spring, NC, w  w Tryon International Equestrian Centre i mają one rangę Mistrzostw Świata.

 

 

W pierwszym tygodniu trwania imprezy do walki o tytuły i medale MŚ przystąpi 349 zawodników z 54 krajów startujących w ujeżdżeniu, WKKW,  sportowych rajdach konnych, rajdach i reiningu.

W nazywanym często „Królową wszystkich dyscyplin jeździeckich” ujeżdżeniu rywalizacja na mistrzowskich czworobokach rozpocznie się za tydzień, w środę 12 września. Wydaje się najważniejszym pytaniem w tej dyscyplinie jest to, czy niemiecka amazonka Isabell Werth może dodać do posiadanych już siedmiu złotych medali, kolejny złoty krążek.

W Tryon medale w ujeżdżeniu rozdawane będą w następującej klasyfikacji:

  • rywalizacja drużynowa
  • Grand Prix Special
  • Grand Prix Freestyle.

Isabell Werth zdobyła swoje pierwsze złoto w roku 1994 w konkursie Grand Prix Special podczas WEG rozgrywanych w Hadze (Holandia).

Czy po 24 latach uda jej się to znowu? Wtedy, w Hadze w dyscyplinie ujeżdżenia wystartowało 61 zawodników z 23 krajów. Tym razem będzie ich 78 reprezentujących 31 narodów.

Cztery lata temu podczas WEG rozgrywanych w Normandii (Francja) bajeczny sukces brytyjskiej zawodniczki Charlotte Dujardin i jej wspaniałego wałacha Valegro, nie pozostawił cienia wątpliwości, kto zdominował rywalizację w ujeżdżeniu. Para ta będąca w szczytowym okresie swojej kariery zdobyła tytuły mistrzowskie zarówno w Grand Prix Special i Grand Prix Freestyle i dużej mierze spowodowała ogromny wzrost popularność nowoczesnego ujeżdżenia.

W Tryon brytyjska amazonka bronic będzie swoich tytułów ale na innym koniu, Mount St John Freestyle. Tymczasem Isabell Werth postanowiła zamienić swoją doskonałą (numer jeden na świecie) 13-letnią Weihegold, na swoją ulubioną 14-letnią Bellę Rose 2. To na niej Isabell Werth sięgnęła w Normandii po złoty medal w klasyfikacji drużynowej i której odniesiona później kontuzja nie pozwoliła na zajęcie w Caen (Francja) miejsca na podium w klasyfikacji indywidualnej.

Tym razem w zmaganiach WEG w dyscyplinie ujeżdżenia zabraknie polskiego akcentu. Cztery lata tamu na czworoboku WEG Normandia 2014 w Caen wystartował polski zespół w następującym składzie:

  • Beata Stremler – Rubikon Unitechno
  • Anna Łukasik – Stella Pack Ganda
  • Żaneta Skowrońska – Kozubik – Mystery

Polki uplasowały się na 17 miejscu w klasyfikacji drużynowej (na 24 startujące zespoły). 

Rywalizacja w trudnej i pięknej dyscyplinie WKKW rozpocznie się w czwartek 13 września. Wszystkie oczy kibiców będą zapewne skupione na nowozelandzkim duecie, czyli małżeństwie Tima i Jonelle Price. Jonelle w maju tego roku startując na 15 – letniej Classic Moet wygrała rywalizację zawodów CCI4* w Badminton a Tim w ostatnim weekend, startując na innych koniach uplasował się w czołówce  w czołówce zawodów CCI4* w Burghley (miejsca 1 i 10).

Co ciekawe, w zespole Nowej Zelandii startować będzie również Blyth Tait, który zdobył podwójne złoto na pierwszym WEG rozgrywanych w Sztokholmie w 1990 roku. W składzie nie zabraknie również prawdziwej legendy światowego WKKW, dwukrotnego Mistrza Olimpijskiego, Marka Todda. Tym samym zespół ten wydaje się być mocnym faworytem do walki o podium.

Z pewnością o sukces nie będzie jednak łatwo.

Fenomenalny Michael Jung dał już Niemcom poczuć smak zwycięstwa podczas WEG. Po raz pierwszy w indywidualnej klasyfikacji w 2010 roku oraz cztery lata temu w rywalizacji drużynowej w Caen. W składzie niemieckiego zespołu znalazła się również obrończyni indywidualnego złota z Normandii Sandra Auffarth oraz członkini złotego zespołu z Francji, doskonała Ingrid Klimke i klasowy zawodnik Andreas Dibowski. Wydaje się więc, że niemiecka ekipa pod nieobecność w niej Michaela Junga będzie dla wszystkich zespołów groźnym konkurentem, a członkowie tej drużyny będą się liczyć w indywidualnej klasyfikacji.

W dyscyplinie WKKW wystartuje w Tryon 83 zawodników z 23 krajów. Wśród nich jest również reprezentant Polski, startujący na polskiej hodowli Banderasie, Paweł Spisak.

W sportowych rajdach konnych wystartuje 124 zawodnikami z 40 krajów, którzy zmierzą w Tryon z trudami trasy o długości 160 kilometrów. Jak zapowiadają organizatorzy trasa będzie wymagająca technicznie, z zwrotami akcji i dużą ilością wzniesień. Na listach startowych nie zabraknie obrońcy indywidualnego tytułu z Normandii HH Sheikh Hamdana bin Mohammeda Al Maktouma ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Jaume Punti Dachsa, który cztery lata temu poprowadził drużynę hiszpańską do zwycięstwa w klasyfikacji drużynowej. Z pewnością do walki o medale w tej dyscyplinie włączą się również reprezentanci gospodarzy.

Nie można zapomnieć, że Becky Hart ze Stanów Zjednoczonych na swoim arabskim Grand Sultan zdobyła indywidualny tytuł 28 lat temu, na pierwszych WEG rozgrywanych w Sztokholmie. Do walki o medale i tytuły zgłosiło się wtedy 81 zawodników reprezentujących 19 krajów. Złoty medal w klasyfikacji drużynowej zdobyła wtedy ekipa z Wielkiej Brytanii. Stany Zjednoczone posiadają największa jak do tej pory ilość indywidualnych zwycięstw bo ich reprezentanci stawali na najwyższym miejscu podium w roku 1990, 1994 i 1998. Jednak najwięcej medali WEH w sportowych rajdach konnych zdobyli jak do tej pory reprezentanci Francji. W sumie było ich 10, w tym trzy złote, cztery srebrne i pięć brązowych.

Stany Zjednoczone, co jest raczej zrozumiałe, całkowicie zdominowały podczas rozgrywania WEG podium w reingu. Decyzję o włączeniu tej dyscypliny do programu WEG podjęto w 1992 roku. Jak do tej pory USA zdobyły w tej dyscyplinie siedem tytułów. Kanadyjczyk Duane Latimer zdobył złoto w indywidualnej i drużynowej klasyfikacji w 2006 roku w Aachen. Najbardziej utytułowanym zawodnikiem podczas WEG w reiningu pozostaje dalej amerykański jeździec, Shawn Flarida, który ma swoim koncie 6 złotych medali z WEG. W tym roku zabrakło go jednak na listach startowych i nie będzie on w Tryon bronił tytułu indywidualnego i drużynowego.

Mandy McCutcheon (USA, brąz w 2014) i Shawna Sapergia (CAN, brąz w 2002 roku) to jedyne jak do tej pory amazonki, które zdobyły medale w dyscyplinie reiningu podczas rozgrywania WEG.

W Tryon na listach startowych w dyscyplinie reiningu zobaczymy 64 pary reprezentujące 20 krajów, które walczyć będą o medale w klasyfikacji indywidualnej i drużynowej.

WEG Tryon 2018 jest już ósmą edycją tej imprezy, która rozgrywana była:

  1. w 1990 roku w Sztokholmie – Szwecja
  2. w 1994 roku w Hadze – Holandia
  3. w 1998 roku w Rzymie – Włochy
  4. w 2002 roku w Jerez de La Frontera – Hiszpania
  5. w 2006 roku w Aachen – Niemcy
  6. w 2010 roku w Kentucky – USA
  7. w 2014 roku w Normandii (Caen) – Francja