Artykuły

Instrukcja obsługi – KOŃ
3

Instrukcja obsługi – KOŃ

14 grudnia 2017

Wypadki z udziałem jeźdźców i koni to codzienność jeżdziecka. Tak łatwo zapominamy, że jeździectwo jest sportem ekstremalnym, a 600-kilogramowe zwierzę może zrobić nam krzywdę dosłownie w ułamku sekundy. Gubi nas nasza pewność siebie oraz rutyna. Zapominamy, że KOŃ to zwierzę wielokrotnie od nas silniejsze, cięższe i bardzo płochliwe. Panujemy nad tymi kolosami, ale zgubnym jest myślenie, że zawsze i w każdej sytuacji. 

Jak mu pościelisz, tak się wyśpi
0

Jak mu pościelisz, tak się wyśpi

21 kwietnia 2017

Każdy odpowiedzialny właściciel konia z pewnością przykłada bardzo dużą wagę do tego, aby jego podopieczny miał zapewnione jak najlepsze warunki w stajni. Jednym z podstawowych założeń dbania o dobrostan i zdrowie konia trzymanego w chowie stajennym jest utrzymywanie higieny, a zarazem porządku w jego  boksie, w którym koń spędza co najmniej kilka lub też kilkanaście godzin dziennie. 

Wysłodki buraczane – w pytaniach
1

Wysłodki buraczane – w pytaniach

1 marca 2017

W powszechnej opinii wielu właścicieli koni, włączenie do diety swoich pupili wysłodków buraczanych niesie ze sobą wiele korzyści. Szczególnie w przypadkach, kiedy mamy do czynienia z końmi z wyraźną niedowagą i końmi starszymi.

Mitologia Końska
3

Mitologia Końska

23 grudnia 2016

Na początku był Chaos. Z Chaosu wyłoniły się... konie? Stop, stop, stop! To nie ta książka, ale według tej receptury powstał ten artykuł. Zebrałam w nim wszystkie dziwaczne przeświadczenia, mityczne prawdy, bezmyślnie przekazywaną wiedzę z pokolenia na pokolenie bez jakiejkolwiek weryfikacji. Ktoś coś kiedyś powiedział i stało się to objawioną prawdą. Zaskakujące jest to, ile ciekawych rzeczy można dowiedzieć się w stajennych socjalach. Czas, aby niektórym tematom przyjrzeć się bardziej z bliska i cytując Kubusia Puchatka: „co-nie-co” sprostować.

Dzieciobójstwo u koni
2

Dzieciobójstwo u koni

14 grudnia 2016

Jane Goodal, badaczka i wielka przyjaciółka szympansów, napisała w jednej ze swoich książek: „Gdy rozpoczynałam moje badania w Gombe w 1960 roku, nie było dopuszczalne, w każdym razie w środowisku etologów, mówienie o umyśle zwierzęcym. Tylko człowiek miał umysł. Nie było również właściwe mówienie o osobowości zwierząt. 

Izolatka
14

Izolatka

8 marca 2016

Izolacja to proza życia większości wierzchowców przeznaczonych do sportu. Człowiek w pogoni za sukcesem stworzył odrębną rasę „konia sportowego”, którą chowa w specyficznych warunkach.

Czy kukurydza w żywieniu koni ma sens?
3

Czy kukurydza w żywieniu koni ma sens?

3 lutego 2016

W żywieniu koni kukurydza zdecydowanie nie cieszy się dużą popularnością. O ile marchewka czy jabłko bywają obowiązkowym składnikiem menu końskiego, o tyle kukurydza stosowana jest w żywieniu koni niezwykle rzadko. Co jest tego przyczyną, czy kukurydza przylgnęła już na stałe tylko do żywienia bydła, czy może istnieją realne szanse, że zagości ona w końskich żłobach?

Małe czy duże?
11

Małe czy duże?

18 grudnia 2015

Jak wspominam moje własne, wczesne dzieciństwo, to koń tkwił w nim poszyty w chłopięcych marzeniach o swobodzie i galopach po bezkresnych polach. Jednym słowem, dziecięcy synonim niczym nieskrępowanej wolności. Ponieważ na realizację tej pasji musiałem poczekać ładnych parę lat, obyło się bez dylematu, na jakim koniu mam rozpocząć swoją przygodę z jazdą konną. Czy ma to być normalny, duży koń czy może bardziej odpowiedni będzie niewielki kucyk?

Chory koń zimą
0

Chory koń zimą

9 grudnia 2015

Kto ma do czynienia z końmi, ten wie, że kiedy ich utrwalone w przysłowiu zdrowie zawodzi, pojawia się duży problem. Tym jest on większy, im dalej od naturalnych warunków utrzymywane jest zwierzę. Choć wiele powstało poradników na temat opieki nad chorym koniem, zazwyczaj nie podsuwają one rozwiązań w kontekście pór roku. A niestety wiele z poradnikowych rad ciężko jest odnieść do okresu jesieni i zimy.

Wśród końskich mądrości i zabobonów
0

Wśród końskich mądrości i zabobonów

7 października 2015

Leczeniem koni w dawnych czasach zajmowali się pasterze, wróżbici i magicy. Dopiero później rola konowała, czyli lekarza koni, nabrała na dworach królewskich ważnej i cenionej pozycji. Do dziś jednak spotkać możemy się z różnymi "mądrościami" przekazywanymi przez kolejne pokolenia koniarzy. Możliwe, że część z nich pochodzi jeszcze sprzed wielu wieków. Przyjrzyjmy się bliżej owym "mądrościom" i spróbujmy je racjonalnie wytłumaczyć, oceniając, czy są rzeczywiście prawdziwe czy stanowią zwyczajny zabobon.